ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ağustos 2013 Cuma 11:07

"Cari açık rupiye değer kaybettirdi"


Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, rupinin dolar karşısında önlenemez değer kaybı sonrası bugün Hindistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, değer kaybının sebebinin cari açık olduğunu söyledi.

Suriye’de olası bir savaşın ve uluslararası gelişmelerin dış yatırımcıları ve Hindistan’a finansal akışı ters etkilediğini dile getiren Singh, rupideki değer kaybının ekonomide açığa karşı önlemlerden biri olduğu ve kontrollü olduğunu söyledi.

Rupinin değer kaybetmesindeki en büyük etkenin cari açık olduğuna değinen Mamohan Singh, bunun sebeplerinin ise altına ve petrole ödenen büyük paralar olduğuna değindi. Singh, halkı bir süre altın satın almamaya ve tasarruflu petrol harcamaya çağırdı.

Rupideki düşüşün Hindistan’dan ihracatı artıracağına inandıklarını dile getiren Hindistan Başbakanı, bu şekilde ekonomide dengenin sağlanacağını dile getirdi. Singh ayrıca ekonomi ile alakalı alınan adımlarda Hindistan Merkez Bankası ile sıkı temas halinde olduklarını söyleyerek, gelişmelerin kontrol altında olduğu mesajını verdi.

Geçtiğimiz bir ay içinde Amerikan Doları karşısında yüzde 14 değer kaybeden Hint Rupisinin yıllık değer kaybı ise yüzde 26’lara ulaştı. Bombay Borsası ve yerel borsalarda da büyük değer kaybı yaşanırken yabancı yatırımcının paralarını bu borsalardan çekmesi borsalarda değer kaybına sebep oldu.

Hindistan merkez bankası sık sık dolar satarak rupinin düşüşüne engel olmaya çalışırken bu çok etkili olmadı. Merkez Bankası en son Çarşamba günü rupinin Amerikan Doları karşısında 69 gibi rekor alt seviyeye düşmesi sonrası devlet kontrolündeki petrol şirketlerine direk dolar akışı yaparak petrol ithalatlarına ödeme yapmalarını sağlamıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER