ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 13:50

Çanakkale'de dış ticaret eğitimi düzenledi

Çanakkalede dış ticaret eğitimi düzenledi


Çanakkale'de düzenlenen dış ticaret seminerinde ilin ekonomisi, avantajları ve ihracatı ele alındı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)'nin Kongre ve Fuar Merkezi’nde ihracat yapmak isteyenlere, yeni başlayanlara ya da yapan ve yeni pazarlar bulmak isteyenlere yönelik düzenlediği semineri Ekonomi Bakanlığı, DEİK, ABİGEM ve KOSGEB’den uzmanlar verdi. Çanakkaleli firmaların temsilcilerinin yanısıra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Dış Ticaret Bölümü öğrencileri katıldı.

Seminerin açılış konuşmalarını, ÇTSO Başkanı Bülend Engin ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner yaptı. Engin, ekonominin gelişiminin önemli göstergelerinden biri olan dış ticaretin çok kapsamlı bir konu olduğunu ifade etti. Profesyonel bir yönetici olarak, dış ticaret konusundaki deneyimlerini ve yaşadıklarını aktaran Engin, 1980 öncesi dönemde yüksek gümrük vergileri ve ABD gibi pazarlara ihracatın güçlüklerini dile getirdi: “Turgut Özal dönemiyle birlikte ihracatçıya teşvikler gelmiş ancak sıkıntılar hemen bitmemiştir. Eleman sıkıntısı sebebiyle ne yazık ki ben de mektepli değil, alaylı ihracatçıların arasına katılmak durumunda kaldığım. Türkiye’de temsilcilik açmamış Amerikan, Avrupa ya da çok uluslu büyük tekelci şirketlerle ihracat yaptım.”

Rektör Laçiner ise cumhuriyetin 100. yılında 500 milyar dolar ihracat hedeflendiğini hatırlattı. İhracatta önemli olanın, bir ürüne katma değer katmak olduğunu vurgulayarak, Çanakkale ekonomisi hakkında şu bilgileri verdi: "Belli başlı büyük firmaları dışarıda bıraktığınızda, Çanakkale’nin ihracatta kendisinden bekleneni veremediğini söyleyebiliriz. Oysa her alanda potansiyeli çok yüksek bir ilimiz. Çanakkale Türkiye’nin en batısında, demiryolları yok, karayolları zayıf dersek, yani ulaşım teorisiyle bunu açıklamaya çalışırsak çok doğru olmaz. Buradan çıkan devlere bakarsanız, örneğin İÇDAŞ, demir çelik gibi ulaşımın çok ciddi masraflar tuttuğu bir sektörde çalışıyor. Kalebodur’un işi seramik, çok ağır ve taşınması güç. Çimento ve Doğtaş’ın mobilyası da öyle. Ulaşım elbette önemli ama tek belirleyici değil. Önemli olan, başka marifetler ortaya koyabilmek. O marifetlerin, Çanakkale’deki sektörlerde ne kadar ortaya çıkarılabileceğine bakmak lazım."

Daha sonra geçilen seminerde Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Cengiz Karabayır, tarım ve gıda ürünlerinin ihracatında karşılaşılan zorluklara değindi ve ihracat desteklerinden söz etti. Karabayır, özellikle fuarlara yönelik olarak katılımcılara önemli miktarda destek sağlandığını ifade etti. ABİGEM Uzmanı Ayşe Müge Ak ise ihracatçıların sabırlı ve kararlı olması, bütçe hazırlaması gerektiğini belirterek, ilk adımın bütün şirketin ihracata inanması ve ürünlerin ihracata hazır olması olduğunu vurguladı. Toplantıya DEİK’ten katılan Türk-Yunan İş Konseyi Başkan Vekili Tevfik Bilgen, Türk-İspanyol İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi İrfan Güler ve İtalyan Ticaret Merkezi Uzmanı Ömer Doğan da Avrupa Birliği ve ülke pazarlarının özelliklerini, vize başta olmak üzere AB pazarlarına girişte karşılaşılan zorlukları ve başka ülkelerdeki çalışma kültürlerini anlattı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER