ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 11:44

Çalık, Türkmenistan’da elektrik santrali kuracak

Çalık, Türkmenistanda elektrik santrali kuracak


Çalık Holding bünyesinde faaliyet gösteren Çalık Enerji, Türkmenistan’da doğal gaz tribünlü 3 tane elektrik santrali inşa edecek. Türk şirketi, elektrik santrallerini ülkenin 3 ayrı bölgesinde kuracak. Söz konusu santrallerin 421 milyon 475 bin dolara mal olması bekleniyor.

Türkmenistan Enerji ve Sanayi Bakanlığı'na bağlı Türkmenenergo kurumunun açtığı ihaleyi kazanan Çalık Enerji, santralleri, Ahal vilayeti Ak buğday ilçesi, Lebap vilayeti Serdarabat ilçesi ve Mari vilayeti Saparmurat Türkmenbaşı ilçesinde kurulacak. 149,2 megawatt, 146,7 megawatt ve 141,7 megawatt elektrik üretim kapasitesine sahip santrallerin inşaatı bu ay başlayacak. Santrallerin Şubat 2014’de tamamlanması bekleniyor.

Türkmenistan’da daha önce 6 tane elektrik santrali inşa eden Çalık Enerji, ayrıca bu ülkede başka da bir dev elektrik enerjisi projesini hayata geçiriyor. Türk şirketi, Aşkabat'a istikrarlı elektrik enerjisi sağlanması ve tüm ülkenin elektrik enerjisi sektörünün modernleştirilmesiyle ilgili projenin ilk aşamasının ihalesini kazandı. Söz konusu projenin hayata geçirilme süresi beş yıl olarak belirlendi. Proje üç aşamada gerçekleştirilecek. İnşaatı planlanan alt istasyonların 60'ının tamamı bir elektrik sisteminde birleştirilecek.

Türkmen yönetimi, elektrik ihracatını 5 kat daha artırmak için 2020 yılına kadar sektöre 5 milyar doların üzerinde yatırım yapacak. Sözkonusu elektrik santralleri de bu amaçla inşa ediliyor.

Türkmenistan'da halihazırda 10 elektrik santrali, 32 türbin (14'ü buhar, 15'i doğalgaz ve 3'ü su türbinleri) faal durumda. Türkmenistan; İran ve Afganistan'a elektrik ihraç ediyor. Ayrıca, Tacikistan, Pakistan ve Ermenistan'a elektrik ihraç etme yolları araştırılıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER