ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 16:07

Çağlayan’dan Merkez'e fıkralı faiz göndermesi

Çağlayandan Merkeze fıkralı faiz göndermesi


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK)'nun yaptığı faiz indirimini, "Hele şükür." diyerek karşıladı. Gaz-fren tartışmalarına göndermede bulunan Çağlayan, iç talebi artırmak için pek çok ülkenin gaza bastığını belirterek, para otoritesinin faizi şimdiye kadar indirmemesini anlattığı bir fıkra ile eleştirdi: "Temel, iyi bir araba alıyor, Almanya’da otobana çıkıyor. Radyoyu açıp süratle ilerliyor. Bir ara müzik kesiliyor, radyodan anons yapılıyor: Bir araç ters yönde gitmektedir. Temel’in cümlesi çok enteresan; ne bir aracı bunların hepsi ters yönde ilerliyor."

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin yapacağı Transatlantik Serbest Ticaret Anlaşması’nın Türkiye’ye etkilerinin ele alındığı toplantıdan ayrılırken gazetecilerin Merkez Bankası PPK kararları ile ilgili sorularını cevapladı. Faiz indirimi kararının yerinde olduğunu vurgulayan Çağlayan, “Hele şükür. Başka bir söze gerek var mı, yok mu bilemiyorum. Faizler geri çekildiği 5,5’ten 5’e indirildi. Ayrıca borçlanma koridoru daraltıldı. Faiz bandının 4 ila 7’ye çekilmesi önemli." dedi.

Bu kararın alınması için istihdamı daraltmaya, Türkiye’yi yüzde 2,2 gibi küçük bir büyümeye mahkûm etmeye gerek olmadığını dile getiren Çağlayan, "1,5 sene evvel de aynı, şu an da aynı. Bu kadar beklemeye gerek yoktu. Yani artık Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile iç talebi kuvvetlendirmesi gerekiyor. İhracat ile Türkiye yüzde 2,2 büyüdü, ihracatın 4,1 puan katkısı olmasa durum daha vahimdi. Evet ihracat ile büyümeliyiz ama iç talebi elden bırakmadan. Merkez Bankası, geçen sene bu hamleleri yapsa istihdam artacak, büyümede Orta Vadeli Program tutturulacaktı.” siteminde bulundu.

Gazetecilerin, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın bu sene için yüzde 4, gelecek sene için yüzde 5 büyüme öngördüğünü aktarmaları üzerine Çağlayan şunları söyledi:

"Bir kere her bir bakanın büyüme tahmini var. Ekonomi Koordinayon Kurulu’nda OVP hedeflerini beraber koyuyoruz. Geçen sene evvela belirledik, sonra yeniledik. Bu sene için yüzde 4 hedefi koyduk. Sayın Başbakan, ‘2012’de büyümede sürat yapamadık ama 2013’te gaza basacağız’ dedi. Burada şu unutulmamalı gaz-fren tartışması bizi karşı karşıya getirmedi. Temelinde değişik görüşlerin ortaya çıkmasına imkan tanıdı. Ben, öteden beri gaza basmamız gerektiğini dillendiriyorum. Biz, ticaret müşavirlerimiz kanalı ile dünyayı yakından takip ediyoruz. Bakın ABD, bunalımın çıktığı ülke. ABD’de bunalımın hemen akabinde Başkan Barack Obama ve yetkililer Merkez Bankası’na gaza basma talimatı verdi. Japonya 20 sene ekonomik sorun içinde, borç yükü var. Ama Japonya’da yeni göreve gelen Başbakan Merkez Bankası’na gaza basma talimatı verdi. Güney Kore de aynı şeyi yapıyor, Hindistan da aynı şeyi yapıyor. Dünyanın pek çok ülkesi yarıştan kopmamak için gaza basıyor. Bizim burada gaza basmama lüksümüz yok. Bunalım olduğunda Uluslararası Para Fonu (IMF), iç talebi artırmayı önerdi. Çekler dağıtıldı. Dünya bu yöne giderken biz tersine gidemeyiz. Bir fıkra var, aklıma geldi: Temel, iyi bir araba alıyor. Almanya’da otobana çıkıyor. Radyoyu açıp otobanda süratle ilerliyor. Bir ara müzik kesiliyor, radyodan anons yapılıyor. Radyoda, ‘Bir araç ters yönde gitmektedir’ deniliyor. Temel’in cümlesi çok enteresan: Ne bir aracı bunların hepsi ters yönde ilerliyor. Onun için biz de diğerleri gibi davranmalıyız. 2023’te ilk 10 ekonomiden biri olmak, 500 milyar dolar ihracat yapmak, birey başına milli geliri 25 bin dolar seviyesine getirmek için her sene yüzde 6 büyümek durumundayız."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER