ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 12:41

Çağlayan: "Yerli kömür üretimine teşvik getirildi"


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığı indirme adına yerli kömür üretimine teşvik getirdiklerini bildirdi. Yüksek kalorili kömür üretiminin teşvik kapsamına alındığını duyurdu.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada kömürü düşük kalori sınıfında (düşük C sınıfı) yer alması durumunda teşvik edilebildiklerini belirtirken, "Bu çerçevede, taş kömürü başta olmak üzere yüksek kalorili kömür üretimine yönelik yatırımlar destek kapsamına alınamazken, düşük kalorili kömür yatırımları, 'öncelikli yatırım' konuları arasında yer alan madencilik yatırımları kapsamında 5. Bölgede uygulanan bölgesel desteklerinden yararlandırılmaktaydı." ifadelerini kullandı.

Çağlayan, yatırım ihtiyaçları, enerji arz güvenliği ve cari açık gibi hususlar dikkate alınarak, kömür teşvikine başvurulduğunu aktardı.

Kararın Resmi Gazete'de yayımlandığını kaydeden Çağlayan, bu değişiklik ile kömür üretimine yönelik yatırımlara sunulan yardımların kapsamının genişletildiğini dile getirdi.

YÜKSEK KALORİLİ KÖMÜR TEMİNİ

Bu çerçevede, sanayinin ihtiyaç duyduğu yüksek kalorili kömürün temininin, enerji arz güvenliğinin sağlanmasının özel sektör tarafından gerçekleştirileceğini anlatan Çağlayan, "Yatırımların artırılması ihtiyacı göz önünde bulundurularak, yer altı kaynaklarımızın hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırılmasını teminen düşük kalorili kömürlerin yanında yüksek kalorili kömür üretimi yatırımlarının da teşvik edilebilmesinin önü açılmıştır." dedi.

Yapılan değişiklik ile kömür üretimi yönelik yatırımların, kalori sınıflamasından bağımsız olarak teşvik edilmesine imkan tanındığını ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:

"Böylece, düşük kalorili kömür üretimi yatırımlarına olduğu gibi yüksek kalorili kömür üretimi yatırımlarına da destek oran ve sürelerinin oldukça yüksek olduğu 5. Bölge desteklerinin sağlanması mümkün kılınmıştır. Yatırımların 6. Bölgede gerçekleştirilmesi halinde ise bu bölgede uygulanan desteklerden yararlanma hakkı saklıdır. Sözkonusu değişikliğin sektörde yeni yatırımlara yol açacağına inanıyor, Türkiye ekonomisi için hayırlı olmasını diliyorum." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER