ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 12:12

Çağlayan: Türkiye son 10 yılda 130 milyar dolar yatırım alan bir ülke


Yatırım Danışma Konseyi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında İstanbul’da bu hafta bir toplantı gerçekleştirecek. Türkiye’nin son 10 yılda 130 milyar doları aşan doğrudan uluslararası yatırım alan bir ülke olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Biz gerek yerli, gerek uluslararası yatırımcılar için en uygun çalışma ortamını oluşturmak üzere çalışıyoruz. Sayın Başbakan’ımız da bu konuda çok titiz.” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Dünya Bankası İş Ortamı Raporu hakkında açıklama yaptı. Ekonomi Bakanlığı çatısı altında kamu ve özel sektör temsilcileri ile sık sık bir araya geldiklerini hatırlatan Çağlayan, “Bu alanda yapılması gerekenleri birlikte belirliyoruz. Başkanlığını yürüttüğüm Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Türkiye'de proaktif yatırım politikamızın en somut göstergesi. Bu platformda periyodik olarak paydaşlarımızla bir araya gelip yatırım ortamıyla ilgili yapılması gereken iyileştirmeler konusunda gerekli çalışmaları birlikte yapıyoruz. YOİKK’in, yatırımlarla ilgili on farklı alanda faaliyet gösteren Teknik Komiteleri 2013-2014 Eylem Planı’nı verimli bir kamu-özel sektör işbirliği içinde hazırladı. Bakanlık olarak, eylem planında yer alan tedbirlerin Bakanlar Kurulu’muza sunulması ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda öncelikli eylemlerin tamamlanma takvimlerinin öne çekilmesi konularında gerekli çalışmaları yürüttük. Tüm bu atılan adımlar, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı sıralaması gibi çalışmalarda Türkiye’nin ilerlemeler sağlamasında etkili olmaya devam edecek.” diye konuştu.

Dünya Bankası tarafından açıklanan iş yapma kolaylığı sıralamasının atılan adımların doğruluğunu teyit ettiğini ifade eden Çağlayan, “Ülkelerin yatırım ortamlarının 10 gösterge başlığında ve 57 binden fazla değişken çerçevesinde kıyaslamalı olarak değerlendirildiği İş Ortamı 2014 Raporu'nda, yatırım ortamına ilişkin düzenlemeler, süre, maliyet ve prosedür sayısı açısından incelenip ülkeler iş yapma kolaylığı endeksi kapsamında sıralamaya tabi tutuluyor. 2014 Raporu’nda yer alan göstergeler, Haziran 2012- Haziran 2013 döneminde 189 ülke tarafından gerçekleştirilen reform çalışmalarına dayalı olarak ülke performansını belirliyor. Bu yılki sıralamada 3 basamak yükseliş ile 69. olduk. Bizi mutlu edecek bir sırada değiliz ama bir önceki yıla göre yukarı çıkmamız sevindirici.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin elektrik temini, yatırımcının korunması ve vergi ödeme göstergelerinde ilerleme kaydettiğini anlatan Çağlayan, “Bu göstergelerdeki performansımızı daha da geliştirmemiz lazım. Daha fazla iyileştirmeye gitmemiz gereken alanlar var. Son 10 yılda 130 milyar doları aşan doğrudan uluslararası yatırım alan bir ülkeyiz. Bu yatırım istikrara ve büyüyen ekonomiye geldi. Bundan sonra da gelmeye devam edecek. Biz gerek yerli, gerek uluslararası yatırımcılar için en uygun çalışma ortamını oluşturmak üzere çalışıyoruz. Sayın Başbakan’ımız da bu konuda çok titiz. Bu hafta yapılacak olan Yatırım Danışma Konseyi toplantımıza da başkanlık edecek. Bu toplantıda ve önümüzdeki günlerdeki YOİKK çalışmalarımızda daha da iyi bir yatırım ortamı oluşturma çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER