ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 11:28

Çağlayan: Teknik müşavirlik firmalarına 2,5 milyon lira destek verdik


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılı Haziran ayından bu yana teknik müşavirlik firmalarına 2,5 milyon lira destek sağladıklarını söyledi.

Zafer Çağlayan, yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün en prestijli yayımları arasında yer alan Engineering News-Record (ENR) Dergisi’nin uluslararası alanda faaliyet gösteren en büyük teknik müşavirlik ve mimarlık şirketlerinin yer aldığı 'Uluslararası Dizayn Şirketleri 225-2013' listesinde 4 Türk firmasının başarısı üzerine açıklama yaptı.
Teknik müşavirlik hizmetlerinin her geçen gün başarısına başarı kattığını belirten Çağlayan, sektörün önümüzdeki dönemde daha büyük başarılara imza atacağına inandığını söyledi.
Bakan Çağlayan "Yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün dünya çapında en prestijli yayımları arasında yer alan ENR Dergisi uluslararası alanda faaliyet gösteren en büyük teknik müşavirlik ve mimarlık şirketlerinin yer aldığı ‘Uluslararası Dizayn Şirketleri 225- 2013’ listesinde 4 Türk firmasının yer alması önemlidir. 225 firma sıralamasında 4 firmamızın yer alması müteahhitlik firmalarımız gibi teknik müşavirlik alanında da başarılara imza atılacağının önemli bir göstergesidir.” dedi.

SEKTÖR 2013 YILINDA YÜZDE 9,5 BÜYÜDÜ

Bakan Çağlayan, 2012 yılında teknik müşavirlik sektörünün uluslararası proje gelirlerinin 2012 yılına göre yüzde 9,5 oranında arttığına işaret ederek şunları kaydetti:
“225 firmanın toplam geliri 72 milyar ABD dolarına ulaştı. 225 firma sıralamasında Avustralya, ABD, Hollanda ve İngiliz firmaları ön sıralardaki yer almaktadır. Listede geçtiğimiz yıl sadece 2 Türk firması yer alırken, bu sene bu rakam 4’e yükseldi. 2012 yılında listede 185’inci sırada yer alan Atlas Grup firması bu sene 108. yine 2012 yılında listede 181. sırada yer alan Temelsu firması bu sene 182’inci olarak listedeki yerini aldı. Bu firmalara ek olarak, 2013 yılında Structoris firması 136. ve Tekfen firması 220. sırada yer alarak listeye giriş yaptı.

Teknik müşavirlik hizmetleri müteahhitlik sektörünün yükte hafif pahada ağır işidir. Ekonomi Bakanlığı olarak sektörün öneminin farkındayız. 2012 yılı Haziran ayında yayımladığımız 2012/3 sayılı tebliğ ile teknik müşavirlik firmalarımıza sağlanan teşviklere erişimi kolaylaştırdık. Firmalarımıza yurt dışı ofis (kira-istihdam-danışmanlık), reklam-tanıtım-pazarlama, pazar araştırması, fuar katılım, seminer-konferans katılım, yurt dışı eğitim ve teknoloji alanlarında yüzde 50- yüzde 70 oranlarında destek sağlıyoruz. Ayrıca, sözleşme destekleri ve fizibilite etüdü-nazım planı destekleri ile firmalarımıza yurt dışında katıldığı ihalelerde 300 bin ABD dolarına kadar teşvik verebiliyoruz. ENR listesinde yer alan Temelsu firmamız sözleşme desteğinden faydalanan firmalarımızdan birisi konumunda.” diye konuştu.

“DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAK”

2012 yılı Haziran ayında tebliğin yayımlanmasından bugüne sektöre yaklaşık 2,5 milyon TL destek sağladıklarını dile getiren Çağlayan, “Teknik müşavirlik firmalarına destek için ayrılan bütçe bu rakamı arttırmak için bize imkan sağlıyor. Firmalarımızın bu desteklerden daha fazla yararlanması ile uluslararası pazarlarda gücünü arttıracağına ve ENR listesinde daha fazla yer alacağına inanıyorum. Teknik müşavirlik sektöründe bir hareketlenme var. Bu gelişmeler bizi memnun ediyor ama daha gidecek yolumuz var. Sektörün önümüzdeki dönemde daha büyük başarılara imza atacağına inanıyor firmalarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER