ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 12:31

Çağlayan: Meksika ile önemli anlaşmalar imzalanacak

Çağlayan: Meksika ile önemli anlaşmalar imzalanacak


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto’nun Türkiye’ye yapacağı ziyaretin, Türkiye ile Meksika arasındaki ekonomik ilişkileri daha fazla geliştireceğini ve bu vesile ile önemli anlaşmaların imzalanacağını söyledi.

Çağlayan, Meksika Dışişleri Bakanı Jose Antonio Meade Kuribrena ve heyetini kabul etti. Kabulde konuşan Çağlayan, iki ülkenin 2 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılaya sahip olduğunu belirterek, iki ülkenin toplam 1 trilyon 131 milyar dış ticaret hacmine sahip olduğunu kaydetti. Bu büyük rakamlar karşısında Türkiye ve Meksika arasındaki ticaretin yetersiz olduğunu ifade eden Çağlayan, “Geçen yıl Türkiye Meksika’ya 206 milyon dolar ihracat yaparken, Meksika’nın Türkiye’ye ihracatı 806 milyon dolardı. Toplam 1,1 milyar dolar gibi son derece düşük ticaret hacmine sahibiz. İlk 5 ayda yüzde 23 ihracat yaparken, Meksika’nın ihracatında ise 9,3 artış var. İhracatta Türkiye aleyhine bir durum var. Türkiye 660 milyon dolar 2012 yılında dış ticaret açığı vermiştir.” diye konuştu.

Çağlayan, ziyaretin Türkiye ile Meksika arasındaki ekonomik ilişkilerin daha fazla geliştirilmesini sağlayacağını ve bu vesile ile de önemli anlaşmaların imzalanacağını da kaydetti. Anlaşmaların en başında; Türkiye ile Meksika arazındaki serbest ticaret anlaşmasının imzalanması geldiğini kaydeden Bakan Çağlayan, şöyle devam etti:

“Ümit ediyorum müzakere başlama ile ilgili gerek anons gerek düzenlemeleri karşıtı yapma imkanına sahip olacağız. Meksika AB serbest ticaret anlaşması 200 yılında imzalanmıştı. Bunu önemsediğimizi, karşıt ticaretimizi arttıracağımızı vurgulamak istiyorum. Yatırımların karşılıklı teşviki ile ilgili anlaşmayı da bu ziyaret vesilesi ile yapmayı planlıyoruz. Bu ziyarette, gümrük iş birliği ve çifte vergilendirmenin önlenmesi anlamında imzalamamız gerektiğini duyurmak istiyorum.”

Bakan Çağlayan, konuk bakana iki ülke arasında müteahitlik hizmetleri konusunda işbirliği yapılabileceğini teklifinde bulunarak sözlerini tamamladı.

Konuk Bakan Jose Antonio Meade Kuribrena da imzalanacak anlaşmaların iki ülke arasında daha çok müzakere kazandıracağını ve ilişkilerin olması gereken seviyeye çıkacağını belirtti. Kuribrena, Meksika Cumhurbaşkanı’nın ziyaretlerinin ise iki ülke açısından son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER