ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 14:04

Büyüme rakamları iş dünyasını memnun etti


 Büyüme rakamlarının yılın 2. çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 4,4 gelmesi iş dünyasını memnun etti.
Konuyla ligili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, özellikle imalat sanayinindeki gelişmenin büyümeye pozitif katkı sağladığını ifade ederek, "Bu açıdan bakıldığında son rakamları çok olumlu karşılıyorum" dedi.
İç dinamikler dışında küresel gelişmelerin de gelecek çeyreklerdeki büyüme rakamları üzerinde etkili olacağına dikkati çeken Kutadgobilik, "Önümüzde 3 seçim var. Sanayicinin seçim türbülansından etkilenmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Ayrıca Türkiye'nin civarında yaşanan sorunların akılcı yolla çözülmesi önemli. Bunlar yapıldığı taktirde 3 ve 4'üncü çeyrek büyüme rakamları ile ilgili olumlu konuşabiliriz" değerlendirmesinde bulundu. Kutadgobilik, Avrupa Birliği'ndeki (AB) ekonomik durgunluğun düzelmesinin de büyümeye olumlu katkı yapacağını sözlerine ekledi.
- "Büyümenin ivme kazanacağını umuyoruz"
OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Adnan Keskin, son açıklanan rakamların umut verici olduğunu belirterek, "Türkiye'nin yılllık ortalama büyüme hızı yüzde 5-6 seviyelerinde olmalı. Gerekli önlemlerin alınmasıyla 3 ve 4'üncü çeyrekte büyümenin daha da ivme kazanacağını umuyoruz. Yıllık bazda yüzde 5'in üzerine mutlaka çıkmalıyız. Üretici kesimimiz bunu hak ediyor" diye konuştu.
Ankara 1. OSB Başkanı Ahmet Kaya da yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen büyüme rakamlarında beklentinin ötesine geçildiğini ifade ederek, Türkiye'nin üretmeye ve büyümeye devam edeceğini söyledi.
Türkiye'nin üretimde ve ihracatta her geçen gün istikrarlı büyüme gösterdiğine işaret eden Kaya, "2. çeyrekte patlak veren sosyal hareketlenmelerin yanı sıra Suriye ve Mısır'da yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye'nin büyümesine engel olabileceği öngörülüyordu. Tüm bu gelişmeler sonunda 2. çeyrek büyümenin yüzde 3,6 olacağı tahmin edilirken, yüzde 4,4 olarak gerçekleşmesi Türkiye'nin ekonomik dinamiklerinin sağlam temeller üzerine atıldığını göstermektedir" değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER