ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 21:23

Büyük şehirlere kurbanlık sevkiyatı başladı

Büyük şehirlere kurbanlık sevkiyatı başladı


Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum'dan İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere büyük şehirlere kurbanlık sevkiyatı başladı.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala başta Erzurum olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki üreticiler kurbanlıklarını İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya gibi illere kamyonlarla sevk etmeye başladı. Veterinerlik Araştırma Enstitüsü'nden kurbanlıklarına küpe taktırıp, aşı kontrollerini yaptıran üreticiler büyük şehirlere doğru yola çıktı. Kurban fiyatlarının önceki yıllara göre düşük olduğunu dile getiren üreticiler, bayrama 5 gün kala fiyatlarda belirgin bir artışın yaşanmasını beklediklerini ifade etti. Kurbanlık hayvanlarını büyük şehirlerde daha kolay satmayı hedefleyen üreticiler, "Kamyonlara kurbanlıklarımızı yükledik. İnşallah elimizdeki bütün kurbanlıkları satıp evimize, şehrimize döneriz. Kurban fiyatları çok düşük. Bu da kurban kesecek olanların lehine." diye konuştu.

Karayazılı Metin Yıldırım isimli üretici, 20 büyükbaş kurbanlık hayvanını İstanbul'a satmaya götürdüğünü söyledi. Bir ay önceden yer kiralayıp, kurbanlıkları iyi bir ücret karşılığında satıp Erzurum'a dönmeyi hedeflediğini anlatan Yıldırım, "İstanbul Anadolu yakasında kurbanlıkları satıp dönmeyi istiyorum. Geçen yıl 20 kurbanlıktan 15'ini satmıştım. Bu yıl hepsini iyi bir ücretle satmak istiyorum." diye konuştu.

ERZURUM'DA 150 BİN KURBANLIK SEVKİ BEKLENİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Erzurum il genelinden son bir buçuk ay içerisinde ülkenin batı illerine yaklaşık 60 bin büyükbaş ve 35 bin küçükbaş kurbanlık hayvanın sevk edildiğini belirtti. Erdurmuş, "İlimizden kurbanlık sevkiyatı başladı. Üreticiler gerekli bürokratik işlemleri ve veteriner sağlık kontrollerini gerçekleştirdikten sonra kurbanlıklarını büyük şehirlere götürmeye başladı. İlimizden büyükbaş ve küçükbaş hayvan olarak 150 bine yakın kurbanlık hayvanın sevk edilmesi beklenmekte." diye konuştu.

"HAYVAN VARLIĞIMIZ ZENGİNLİĞİMİZ"

Doğu Anadolu Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı ise Türkiye'nin kırmızı et deposu olan Erzurum'un, sahip olduğu milli servetin yeterince farkında olmadığını belirtti. Her yıl milyarlarca lira sıcak paranın Kurban Bayramı nedeniyle şehir ekonomisine kazandırıldığına dikkat çeken Ilıcalı, "Erzurum büyükbaş hayvan varlığı ile Türkiye'nin en zengin şehri. Kurbanlık olarak bu hayvan varlığımızın önemli bir kısmı her yıl İstanbul ve Bursa başta olmak üzere büyük şehirlerde satılmakta. Bu sayede şehir ekonomisine milyarlarca lira para girmekte. Bölge ve şehir ekonomimizin temel dinamosu olan hayvancılığın gelişmesiyle şehrimize giren sıcak para miktarı da her geçen yıl artış gösterecektir." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER