ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:32

Bütçe gelirleri yüzde 21,6 arttı

Bütçe gelirleri yüzde 21,6 arttı

Maliye Bakanı Şimşek, 2013'ün ilk çeyreği itibarıyla bütçe gelirlerinin 94,1 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk çeyreğinde bütçe açığının geçen seneye göre yüzde 86 oranında düştüğünü açıkladı. Yılın ilk çeyreğindeki bütçe açığı 897 milyon TL olarak gerçekleşti.

2013 yılı ilk çeyreği bütçe gerçekleşmeleriyle ilgili Maliye Bakanlığı'nda basın açıklaması yapan Şimşek, Mart ayında 5,4 milyar TL açık veren bütçenin, geçen yıl 5,5 milyar TL olarak gerçekleşen bütçe açığıyla paralel bir seyir izlediğini aktardı. Faiz dışı fazlaya bakıldığında bir iyileşmenin söz konusu olduğuna değinen Şimşek, “2012 Martı’nda 2,2 milyar faiz dışı açık vermişken, 2013’ün Mart’ında 460 milyon faiz dışı açık vermiş. Bütçe açığındaki nisbi genişleme kısmen faiz giderlerinden kaynaklandığı görülüyor.” dedi.

Maliye Bakanı Şimşek, vergi gelirlerindeki artışta etkili olan faktörler arasında iç talepteki nisbi toparlanma ve mali disiplini korumaya yönelik yapılan çalışmaları gösterdi. Vergi gelirlerinin artmasında BOTAŞ’ın vergi yükümlülüklerini yerine getirmesinin etkili olduğunu ifade eden Maliye Bakanı, BOTAŞ’ın 700 milyon TL cari vergi ödemesi ve bir milyar 300 milyon geçmişten kalan borçlarla birlikte toplamda 2 milyar TL vergi ödemesi yaptığını açıkladı.

"2013 BÜYÜME HEDEFİNİ RAHATÇA YAKALAYACAĞIZ"

Konuşmasında Türkiye ekonomisine dair genel bir değerlendirme de yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 büyemesiyle ilgili OVP rakamlarının rahatlıkla yakalanacağını kaydetti.

Reel sektörde blançolarda büyümelerin devam ettiğini belirten Şimşek, kredi büyümesinin yüzde 20 rakamıyla oldukça güçlü olduğunu dile getirdi. 2013 yılında enflasyondaki düşüşle birlikte para politikasının daha da esnediğini ifade eden Bakan Şimşek, bu durumun ekonominin büyümesini desteklediğine dikkat çekti. Tüm bu gelişmeleri dikkate alan Şimşek 2013 yılında Türkiye’nin yüzde 4 büyüyeceğine işaret etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER