ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Karla Karışık Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 13:28

Bursa'nın dağ yöresi süt tesisiyle kalkınacak

Bursanın dağ yöresi süt tesisiyle kalkınacak


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından dağ bölgelerini kalkındırmaya yönelik planlanan süt ve süt ürünleri işleme tesisi inşaatı tamamlanma aşamasına geldi. Belediye Başkanı Recep Altepe, bölgeye uygun ekonomik kalkınma modellerinin birbiri ardına devreye alınmasıyla, Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’ın adım adım refaha ulaştırılacağını ve süt ürünleri tesisiyle dağ ilçelerinde hayvancılığın gelişeceğini söyledi.

        Recep Altepe, Keles Belediye Başkanı Süleyman Kaynak ve BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş ile Keles ilçesi girişindeki süt ve süt ürünleri işleme tesisinde devam eden çalışmaları inceledi. Yaklaşık 3 bin metrekare kapalı alana sahip tesisteki çalışmaların artık tamamlanma aşamasına geldiğini, gerekli ekipmanların montajının da büyük ölçüde bittiğini belirten Başkan Altepe, önümüzdeki günlerde üretime başlanabileceğini kaydetti.

        Süt ve süt ürünleri işleme tesisi olarak kullanılacak binanın Keles Belediyesi ile BESAŞ arasında yapılan bir protokolle Büyükşehir Belediyesi'ne devredildiğini hatırlatan Başkan Altepe, "Daha önce TEKEL’e ait olan ve Keles Belediyesi'ne verilen bina, tesis kurulması ve bölgenin menfaatine çalışmalar yapılması için bize devredildi. Eksikliklerin tamamlanması, gerekli makine ekipmanının yerleştirilmesinin ardından üretime başlayacağız." dedi.

        Başkan Altepe, yapılacak çalışmanın akabinde bölgenin alt yapısına uygun ekonomik kalkınma modellerinin birbiri ardına devreye alınmasıyla birlikte Keles, Harmancık, Orhaneli ve Büyükorhan’ın adım adım refaha ulaştırılacağını söyledi.
        
        Keles’te yapılan yatırımın başlangıç olduğunu kaydeden Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Bursa’mızın en çok göç veren, en sıkıntılı yeri dağ bölgesi. Dağ bölgesinin sıkıntılarına çare olmak için ne tür üretimler yaparız, bölgenin yer altı kaynaklarını, avantajları nasıl değerlendiririz hep bunu düşündük. Çok yönlü çalışmalarımızın sonucunda, ilk olarak süt ve süt ürünleri işleme tesisinin açılmasına karar verdik. Bölgede hayvancılığın geliştirilmesine yönelik olarak üreticilerimizden toplayacağımız, sütleri süt ve işlenmiş süt ürünü olarak değerlendireceğiz. BESAŞ şirketimiz tarafından bu ürünler pazarlanacak, sonuçta bölgede hem istihdam hem de üretime büyük katkı sağlanacak." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER