ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 20:15

Bursalı üreticilere Siyah İncir eğitimi

Bursalı üreticilere Siyah İncir eğitimi


Bursa Osmangazi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce “Bursa Siyah İnciri Yetiştiriciliği” konusunda üreticilere yönelik eğitim toplantıları düzenleniyor.

‘Siyah incir yetiştiriciliğinde üretimi ve kaliteyi artırma’ çalışmaları kapsamında; Osmangazi İlçesi İncir Üreticileri Birliği işbirliği ile Osmangazi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen eğitim programı ile Bursa ve Türkiye ihracatında büyük öneme sahip ‘Bursa Siyah İnciri’ konusunda üreticilere bilgilendirme yapıldı.

Bursa Siyahı İnciri yetiştiriciliği yapılan Selçukgazi, Seçköy, Gündoğdu, Avdancık, Dürdane, Karabalçık, Çağlayan ve Ahmetbey köylerinde gerçekleşen eğitimlerde, üreticilere ‘Genel incir yetiştiriciliği, ilekleme, budama, incir hastalık ve zararlıları ile gübreleme’ konularında eğitim verildi. Görsellerle desteklenen eğitimlerde teorik bilgiler pratik uygulamalar ile pekiştirildi. 8 köyde gerçekleşen ve Osmangazi İncir Üreticileri Birliği başkan ve yöneticilerinin de katıldığı eğitimlere yaklaşık 360 üretici katıldı.

ÖZELLİKLE İLAÇ BULAŞMASINA DİKKAT

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “İlimiz ve Türkiye tarımı açısından Bursa Siyah İnciri çok önemli. Kalitesiyle dünya pazarında kendine yer edinmiş Bursa Siyahı İnciri'nin adını, uluslararası düzeyde daha güçlü duyurmak istiyoruz. Üreticiden ihracatçıya kadar herkesin Bursa Siyahı markasına sahip çıkması gerekiyor.” dedi.

İl Müdürü Çelik, Bursa Siyah İnciri'nin marka değerinin korunması ve yüceltilmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi. Ömer Çelik, özellikle doğaya yakın bir üretim sürecinden gelen Bursa Siyahı İnciri'ne ilaç bulaşmaları ve gübreleme konularında üreticileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER