ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 13:03

Bursa'da fuar zamanı


Bursa'da yarın yapı, inşaat ve ısınma sektöründe üç fuar birden kapılarını açıyor. Bursa 25. Uluslararası Yapı Yaşam Fuarı ve Kongresi, 8. Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarı ve 2. Belediye İhtiyaçları Kent Mobilyaları Park ve Bahçe Düzenlemeleri ve Spor Tesisleri Fuarı eş zamanlı olarak yarın kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Almira Otel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, "Sanayisinin gelişmesiyle artan göçün konut ihtiyacını oluşturduğu Bursa'da düzenlenen üç fuarla birlikte 4 ayrı salon ve fuaye alanında bulunan 15 ülkeden 500'e yakın firma ve firma temsilciliğinin ürün ve hizmetlerini, ziyarete açık olduğu 5 gün boyunca 50 bin ziyaretçi ile buluşturmayı hedefliyoruz. İnşaat, doğalgaz ve yerel yönetimlerin ihtiyaçlarını konu alacak ve sektörlerdeki tüm gelişmeleri ve yenilikleri birlikte sunacak fuarlar Anadolu'nun en büyük fuarları arasında yer alıyor." dedi.

275 BİN BİNANIN DOĞALGAZ TESİSATI 10 YILDAN DAHA ESKİ

8. Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarı'nın ana sponsoru Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola da şehir genelinde 275 bin doğalgaz abonesinin binalardaki tesisatlarının 10 yıldan daha eski olduğunu söyledi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) önümüzdeki 5 yıl içerisinde tüm doğalgaz abonelerine yönelik bir çalışma içerisinde olduğunu anlatan Tola, "EPDK, doğalgaz dağıtım şirketlerinden önümüzdeki 5 yıl içerisinde tüm binaların tesisatlarının kontrol edilmesini istiyor. Maalesef ülke genelinde kış şartlarında ölüm olayları yaşanıyor. EPDK da bunu gözönünde alarak bizlerden tesisatların kontrol edilmesini istiyor. Biz de birkaç sene içerisinde tüm binalardaki tesisatları kontrol edeceğiz. Yaptığımız incelemede şehir genelindeki 275 bin bina tesisatının 10 yıldan dah eski olduğunu gördük. Yeni teknolojiyle üretilen tesisat ve cihazlar elbette eskilere oranla yüzde 40 daha güvenli ve kaliteli. Bu fuar da tesisatını yenilemek isteyen vatandaşlar açısından önemli bir fırsat" diye konuştu.

Bursa Mimarlar Odası Başkanı Nizamettin Kaya da Bursa 25. Uluslararası Yapı Yaşam Fuarı kapsamında düzenlenecek kongrede çeşitli etkinliklerle yapı sektöründeki gelişmelere dikkat çekileceğini söyledi. Kaya, "Kongre kapsamındaki düzenleyeceğimiz panele Oktay Ekinci, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Seferihisar Belediye Başkanı M.Tunç Soyer de konuşmacı olarak katılacak" dedi.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Bursa Kitap Fuarı'nda seyyar satıcılarının sebep olduğu çirkin görüntülerin hatırlatılması üzerine söz alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan vekili Atilla Ödünç de "Konuyla ilgili gereği yapılacak. em zabıta ekiplerimiz hem de emniyet güçlerimizle sıkıntıları en aza indireceğiz" dedi.

Bursa 25. Uluslararası Yapı Yaşam Fuarı ve Kongresi, 8. Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarı ve 2. Belediye İhtiyaçları Kent Mobilyaları Park ve Bahçe Düzenlemeleri ve Spor Tesisleri Fuarı pazar akşamına kadar saat 1.00 ile 20.00 arası ziyaretçilere açık kalacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER