ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 15:26

Bursa OtoShow 2013 otomobil tutkunlarına kapılarını açtı


Sektörün ünlü markaları ve son model otomobiller Bursa’da görücüye çıktı. TÜYAP Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından Distribütörleri Derneği iş birliği ile KOSGEB, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Bursa Valiliği desteğiyle düzenlenen Bursa OtoShow 2013, Bursa 8. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı.

Fuarın özel davetlileri ve basın mensupları için vip açılışı gerçekleştirildi. İki yılda bir düzenlenen Bursa Otoshow Fuarı, 2011 yılında 122 bin 490 kişi tarafından ziyaret edildi. Bu yıl ise yüzde 25 büyüme ile 4 ayrı salon ve fuayeden oluşan kapalı alanda açılacak fuarı yaklaşık 150 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Bursa Otoshow Fuarı'nın vip açılışında konuşan TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, ünlü markaların son model araçlarını sergilediği fuarın tüm bakışları Bursa’ya çevirdiğini söyledi. Fuarın marka çeşitleri ve şovları ile dikkat çekeceğinin altını çizen Ersözlü, klasik otomobiller başta olmak üzere 64 markadan 200 aracın stantlarda sergileneceğini bildirdi.

35 BİN VE 1 MİLYON LİRA ARASINDA MODELLER GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

Fuarda sektörde faaliyet gösteren tuning firmaları, aksesuar firmaları, otogaz firmaları ve lastik firmalarının da boy göstereceğini anlatan Ersözlü, 35 bin TL ile 1 milyon lira arasındaki modellerin araç tutkunlarının beğenisine sunulacağını ifade etti.

Çeşitli gösteri ve şovlarla süslenen fuar 5 ve 9 Kasım tarihleri arasında saat 11.00 ile 22.00 saatleri arasında, 10 Kasım 2013 günü ise 11.00 ile 21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

2013 YILI OTOMOTİV PAZARI 820-860 BİN ADET ARASINDA GERÇEKLEŞİR

Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Dr. Hayri Ercek de, 1990'lı yıllarda başlayan fuar çalışmalarının 1996-2012 yılları arasında 1 milyon 600 bin metrekare fuar alanında toplam 69 fuar ile 7,3 milyonu aşan ziyaretçiye teknolojideki son ürünleri yakından görme imkanı sağladığını anlattı.

Düşük faiz ortamının otomobil pazarını olumlu etkilerken, büyüme rakamlarından ki düşük gidişatın ise ticari araç pazarını olumsuz etkilediğinin altını çizen Hayri Ercek, şöyle konuştu: "2013 Eylül sonu itibari ile otomobil pazarı yüzde 19 artarken, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 11 azaldı. 2013 yılının ikinci yarısına gelince Amerika merkez bankasının 2014 yılı içinde tahvil alımlarını durdurma ihtimali, kur ve faizdeki seviye ve hareketliliğinin artması Haziran ayında başlayan güven endekslerinde ki düşüş etkili olmuş ve olmaya devam ediyor. Şu anki göstergeler itibari ile 2013 yılını otomotiv sektörü toplam pazarının 820 bin ila 860 bin adet arasında gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz."

YAŞLI ARAÇ PARKINI YENİLEMEK LAZIM

Yaşlı araç parkına da değinen Dr. Ercek, "Yaşlı araç parkının çevreye olumsuz etkileri yanı sıra kamu sağlığını da olumsuz etkiledi. 2012 yılı sonu verilerine göre araç parkımızın yüzde 32'si 16 yaşın, yüzde 21'i ise 20 yaşın üzerindeki araçlardan oluşmaktadır. Dolayısı ile vakit kaybetmeden araç parkımızın gençleştirmeye ve yenileştirmeye hizmet edecek politikaların gerçekleştirilmesi çok büyük önem arz etmektedir." dedi.

Bu konuda yapılan çalışmalardan memnuniyet duyduklarının altını çizen Hayri Ercek, sözlerini şöyle tamamladı: "Maliye Bakanlığımızın çevreyi daha az kirleten araçlardan daha düşük vergi alınması için motorlu taşıtlar vergisi üzerinde düzenleme yapmak üzere hazırlık çalışmalarına başlaması ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın ise 20 yaş üzerindeki araçların değiştirilmesini teşvik etmek amacıyla ömrünü tamamlamış araçlara belli bir bedel ödeyeceklerini gündeme getirmesini memnuniyetle karşılamaktayız."

Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise şunları kaydetti: "Bursa Türkiye'de üretilen otomotivin yüzde 56'sını üretiyor. Türkiye'den ihraç edilen otomotivin de yüzde 55'i bu şehirden ihraç ediliyor. Türkiye ekonomisi için otomotiv sektörü ne kadar önemli ise Bursa ekonomisi içinde otomotiv sektörü o kadar önemlidir. Türkiye için otomotiv sektörü lokomotif sektördür."

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da otomotiv sektörünün özellikle Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık 80 milyar dolarını gerçekleştirecek çok önemli bir sektör olduğunun altını çizdi. Burkay, "Ancak sektörle ilgili yapılması gereken birçok düzenleme var. Özellikle yaşla ilgili sınırlamalarda Türkiye'nin ekonomisinin gelmiş olduğu noktada mutlaka bizim yollarımızı da, trafiğimizi de yükseltmemiz gerekiyor. Biz de kurum olarak sektörün yanındayız." dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ ise her geçen gün gelişen otomotiv sanayisine paralel olarak belediyeler olarak da kendilerinin yolları daha iyi duruma getirme çalışması içinde olduklarını söyledi.

Yapılan açılışın ardından protokol ve davetliler fuarı gezerek otomobilleri inceledi. Özellikle son model araçlar ile klasik otomobiller büyük ilgi gördü. Vali Münir Karaloğlu, bazı otomobillere binerek yetkililerden bilgi aldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER