ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 14:40

Bursa, bavul ticaretinde İstanbul’a rakip olacak


Bavul ticaretinin önemli merkezleri olan İstanbul'daki Laleli, Merter ve Osmanbey’e rakip geliyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, “Tekstilde Business Travel olarak anılan ticari safari programları var. Burada bavul ticareti yapan alıcıları Bursa’ya getirip alanda ivmeyi artıracağız.” dedi. Burkay, bavul ticaretini kolay kılma adına vergi artıları getirilmesini, İstanbul ve Bursa’da serbest bölgeler oluşturulmasını da talep etti.

Ev tekstilinin ticaret hacmi 12 milyar doları buluyor. Bunun 5-5,5 milyar dolarını ihracat oluşturuyor. İhracatın 2 milyar doları da bavul ticaretinden geliyor. Şu aşamada İstanbul Laleli, Merter ve Osmanbey’de yapılan ticarete Bursa da talip. EVTEKS İstanbul Ev Tekstili Fuarı’nda konu ile ilgili Cihan’a açıklamalarda bulunan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, bavul ticaretinin Rusya ile Orta Asya’nın yanı sıra Arap ve Afrika ülkelerine de yayıldığına işaret etti.

Bu bölgelerde yapılanan tur şirketlerinin dağıtım ağları ile bavul ticaretini daha kurumsallaştırdığını anlatan Burkay, “Bu, önemli ve dinamik bir yapı. Yakın bölgelerde ticarette önemli bir kanal. Bundan böyle biz yeni projeler ortaya koyup bavul ticaretini bölgesel olarak da artıracağız. İstanbul’un yayanında Bursa da devreye girecek. Tekstilde Business Travel olarak anılan ticari safari programları var. Burada bavul ticareti yapan dış alıcıları Bursa başta belli bölgelere getireceğiz. Bu yolla bavul ticaretine ivme katacağız.” ifadelerini kullandı.

Bavul ticaretinin ekonomiyi, tekstil sektörünü besleyen ana damar olarak gören Burkay, “Burada vergi artıları sunulmalı. Kurumsal bir yapı ortaya koyulmalı. Ticari serbest bölgeler bu anlamda önemli. Şu aşamada İstanbul ve Bursa’da ticari serbest bölgeler oluşturularak bavul ticareti kurumsallaştırmalı; Türkiye’de kaydi rakamlarda yer alacak yapı içinde devamlı kılınmalı.” temennilerinde bulundu.

Ev tekstili ile ilgili rakamlara değinen Burkay, sektörün 3 milyar dolar ihracat, 2 milyar dolar bavul ticareti ile dünyadan yüzde 5 pay aldığını bildirdi. 2023 ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu aktaran Burkay, bunun 20 milyar dolarını tekstil, 10 milyar dolarının ev tekstili sektörünün karşılayacağını dillendirdi. Ev tekstilinde ihracatın her sene yüzde 10 artış elde etmesi gerektiğini vurgulayan Burkay, şöyle devam etti:

“2012, 2011’e nazaran durağan geçti. Umuyorum 2013’te iyi bir trend yakalanacaktır. İlk aylarda veriler de bu yorumu teyit ediyor. Bu sene için tahminimiz yüzde 10 artış. Tabii pamuk ile ilgili gelişmeler önemli ama orada da iyi bir trend var. Türkiye ev tekstili sektörü, dünyada itibari gayet iyi. Fiyat rekabeti içinde değil. Teknik ve inovatif ürünleri ile başarılı. Evet, 2012 ihracat anlamında bizi tatmin etmedi. Çünkü Avrupa ekonomileri malum. Yine Suriye ve İran bunalımı da o bölgeleri ihracatı durağan kıldığı ortada. Öte yandan biz ürünlerimize odaklanıyor, artışlarına ve kalifiye olmalarına önem veriyoruz. İlave olarak yeni bölge ve ülkelere açılıyoruz. Dünyanın atılım yapan bölgelerinde Asya-Pasifik’te, Çin ve ABD’de fuarlara katılıyoruz. Bunlar açılımlarımıza katkı sunuyor."

Tekstil sektörünü bir araya getiren EVTEKS’in ticari yararlarından da söz eden BTSO Başkanı Burkay, 3 milyar dolar ihracatın 1,2 milyar dolarının bu fuarda şekillendiğini belirtti. Bursa’nın tekstil ve ev tekstilinde önemli bir üretim alanı olduğunu savunan İbrahim Burkay, EVTEKS’te yer alan firmaların üçte birinin bu şehirden olduğunu sözlerine ekledi. Burkay, EVTEKS temasların dâhilinde son olarak Bursalı firmaların standını dolaştı. Ürünleri inceledi, firma yetkilileri ve ziyaretçiler ile sohbet etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER