ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:55

Burkina Faso'dan İzmirli işadamlarına altın yatırımı daveti


Burkina Faso Dışişleri Bakanı'nın eşi ve Milletvekili Rossaile Bassole Kando, ülkesinin altın, demir ve mangan rezervleri bakımından zengin olduğnu belirterek, Türk işadamlarını yatırıma davet etti. Kando, ayrıca ülkelerinde petrol de bulunduğunu vurguladı ve "Pamukta yüksek kaliteye sahibiz. Yağlı tohum ve deri de fazlasıyla mevcut ancak bunları işleyecek güç ve imkanımız yok." diyerek, diğer yatırım imkanlarına işaret etti.

Milletvekili Kando ile beraberindeki heyet, İzmir İş adamları Derneği (İZİAD)’nin misafiri oldu. Ziyarette ikili ilişkiler ve yatırım imkanları konuşuldu. İZİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhi Ünalan, yaptığı açıklamada Burkina Faso ile ilgil bilgi verdi. Ülkenin yüzde 60'ının fakir, yüzde 20'sinin görünmeyen zenginlerden oluştuğunu ifade eden Ünalan, "Yer altı ve yer üstü kaynakları konusunda yatırım için Afrika'nın en cazip ülkelerinden biridir. Ekonomik büyüme pamuk sektörünün düzelmesi, madencilik sektörüne yapılan yatırımlar ve altın üretimindeki artışa bağlanmaktadır. Burkina Faso ayrıca Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA)’ne üyedir. Birliğin ortak para birimi CFA Frankı kullanılmaktadır. Batı Afrika’nın önde gelen ülkelerinden biri olan, istikrarı ve demokratik uygulamalarıyla bölgesinde örnek teşkil eden Burkina Faso ile ikili ilişkilerimiz, büyükelçiliğimizin bu ülkede 2012 yılı başında faaliyete geçmesiyle hızlı bir ilerleme sürecine girmiştir." bilgilerini verdi.

Milletvekili Kando da 'dost ülke' diye tanımladığı Türkiye ile ülkesi arasında 2010 yılında 55 milyon dolar olan ticaret hacminin son 2 yılda 5 misli artarak 250 milyon dolara ulaştığını vurguladı. İki tarafın da ilişkilerin her alanda benzer şekilde artması için ciddi çaba harcadığını aktaran Kando, şunları söyledi:

"İhracatımızda Uzakdoğu ülkeleri, ithalatta ise Fransa ve bölge ülkeleri ilk sıralardadır. Altın, demir ve mangan rezervlerimiz fazlasıyla mevcut. Petrolümüz de bulunmakta. Pamukta yüksek kaliteye sahibiz. Yağlı tohum ve deri de fazlasıyla mevcut ancak bunları işleyecek güç ve imkanımız yok. Bunun dışında sağlık, iletişim, tekstil, beyaz eşya eğitim ve özellikle inşaat sektörü yatırım bekliyor. Hastaneler açılabilir. Biz dürüst ve samimi işadamlarını istiyoruz. Bu bağlamda Türkler, istediğimiz değerleri taşıyan insanlar. Örneğin bakanlığımızın inşasını, güvendiğimiz bir Türk dostumuza verdik; projenin bedeli 50 milyon Euro’dur. Sizlerin ülkemizde yatırım yapması öncelikli hedefimiz: bu bağlamda ilişkilerimizi daha da artırmalı, gerek sosyal gerekse ticari yönden sıkı bir bağ oluşturmalıyız. Burkina Faso, güvenlik açısından diğer Afrika ülkeleri arasında en güvenlisidir. Yatırım yaptığınızda, güvenlik açısından hiç sıkıntı yaşamazsınız."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER