ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 11:17

Bugün gözler paranın Başkanı'nda!

Bugün gözler paranın Başkanında!

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2013 yılı için piyasaları nelerin beklediğini açıklıyor.


Avrupa ve ABD piyasalarının neredeyse tamamı Noel tatiline girerken, yurt içinde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 2013 yılı para politikası sunumu takip edilecek.
    
Küresel piyasalarda dün Noel tatili öncesinde genel olarak yarım gün işlem yapıldı ve hisse senedi piyasaları yatay bantta hareket etti.
    
ABD'de Dow Jones Endeksi günü yüzde 0,39 oranında değer kaybıyla analistlerin kısa vadeli destek olarak dikkat çektikleri 13.130 puanın hemen üzerinde kapattı, S&P 500 Endeksi de yüzde 0,24 oranında değer kaybetmesine rağmen 100 günlük hareketli ortalamasının üzerinde yaptığı kapanışlara bir yenisini ekledi ve günü 1.426 puandan tamamladı.
    
Asya tarafında ise Japonya'da Başbakan Shinzo Abe ile Merkez Bankası (BOJ) arasındaki çekişme ile düşüşe geçen Japon Yeni, ihracatçı firmaların karlarını pozitif yönde etkileyeceği beklentisini artırarak hisse senedi piyasasının güne yükselişle başlamasını sağladı. Nikkei Endeksi önceki kapanışa göre yüzde 1,41 oranında değer kazandı, böylece Cuma günkü hızlı düşüşün büyük çoğunluğunu geri almış oldu.
    
Yurt içinde ise İMKB 100 Endeksi yükseliş kanalı içindeki seyrini devam ettirerek analistlerin, kanalın üst seviyesi olarak nitelendirdikleri 77.500 puan sınırına kadar yükseldikten sonra günü 77.314 puandan kapattı.
    
Bugün Avrupa ve ABD hisse senedi piyasalarının neredeyse tamamı Noel tatiline girdi, yurt içinde ise Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın saat 10.00'da yapacağı 2013 yılı para politikası sunumu piyasalar tarafından takip edilecek.
    
Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

16.00 ABD, Ekim ayı S&P CaseShiller konut fiyatları
7.00 ABD, Aralık ayı Richmond Fed imalat sanayi endeksi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan ilk açıklamalar:

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bu yıl enflasyon oranının yüzde 5 hedefine çok yakın gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.
    
Başçı, ''2013 Yılı Para ve Kur Politikası''nı açıkladığı basın toplantısında Merkez Bankası'nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi.
    
Enflasyon hedeflemesine başladıkları 2001 yılından itibaren hedeflenen ve gerçekleşen enflasyon oranlarını hatırlatan Başçı, ''Bu yıl yüzde 5 hedefimize oldukça yakın bir gerçekleşme bekliyoruz. Enflasyon hedeflemesine başladığımız dönemin en düşük yıl sonu enflasyonu, bu yıl gerçekleşebilir'' dedi.
    
Yüzde 5 hedefine ne kadar yaklaşılırsa, gelecek yıl yüzde 5 hedefine ulaşmanın o kadar kolay olacağını dile getiren Başçı, 2015 yılı enflasyon hedefinin Orta Vadeli Program'da yüzde 5 olarak açıklandığını anımsatarak, ''Şu anda da resmen açıklıyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki 3 yıl boyunca enflasyonun yüzde 5'e yakın gerçekleşmesini arzu ediyoruz'' ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER