ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 13:52

Bu sezon balıkçının yüzünü hamsi güldürdü

Bu sezon balıkçının yüzünü hamsi güldürdü


Denizlerde avcılık yapan balıkçılar için 1 Eylül 2013 tarihinde başlayan av sezonu, 15 Nisan itibari ile sona erdi. Bu sezon palamut ve istavritten umduğunu bulamayan balıkçıların tek tesellisi ise hamsinin geçmiş yıllara oranla daha uzun süre av vermesi oldu. Genel olarak sezondan memnun görünen balıkçılar, şimdiden önümüzdeki sezonun daha bereketli olması temennisinde bulundu.

Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Kooperatif Başkanı Ahmet Mutlu, bu sezon palamut ve istavritin az olduğunu, hamsinin ise geçtiğimiz sezona kıyasla daha iyi av verdiğini belirtti. Sezonu 1 Eylül 2013’te açtıklarını hatırlatan Mutlu, “Palamut ve istavrit geçen yıla göre çok az oldu. Sadece hamsi geçen sezona göre bu yıl biraz daha iyi. Daha doğrusu av sezonu uzun sürdü. Hamsinin dışında bütün balıklarla belirgin bir azalma yaşandı.” dedi.

Bu sezon hamsi avının erken başladığına işaret eden Mutlu, her sene Ekim’in 25’inde başlayan hamsi avının, bu sezon bir ay erken başladığını kaydetti. 300-350 bin ton hamsi avlandığı ifade eden Mutlu, erken başlamasına rağmen hamsi de son 20 yılın en uzun av sezonunu yaşadıklarına dikkat çekti.

Mutlu, yaklaşık 8 aydır zorlu bir çalışma geçiren balıkçıların artık tekne ve ağ bakımlarını yaptıracaklarını ve umutla yeni sezonu bekleyeceklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER