ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 13:51

BTK'dan güvenli internetle koruyun çağrısı


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "dijital yerliler" olarak adlandırdığı çocukların, yaz tatilinde daha çok internette vakit geçirdiklerine dikkati çekerek, çocukları bilgisayarın zararlı içeriklerinden korunmak için Güvenli İnternet Hizmetinin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
Acarer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012-2013 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle çocukların, uzun bir maratonun yorgunluğunu güzel bir yaz tatiliyle atma fırsatını yakalayacaklarını ifade etti.
Tatilin çocuklar için dinlenme, eğlence ve aynı zamanda dersler dolayısıyla pek fazla vakit ayrılamayan sosyal aktivitelerin gerçekleştirilmesi anlamına geldiğini dile getiren Acarer, "Özellikle günümüzün dijital yerliler olarak adlandırılan çocuklarımız için yaz tatili denince ilk akla gelen boş vakit araçları internet ve bilgisayardır" diye konuştu.
Tatilde yeterince zamanı olacak çocukların, bu zamanı nasıl değerlendirecekleri konusunda başta aileler olmak üzere kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve medyaya yine önemli görevler düştüğünü dile getiren Acarer, "Çünkü Türkiye'de çocuk ve gençlerin önemli bir bölümü yoğun bir şekilde teknolojiyle iç içedir. Dijital araçları yoğun bir şekilde kullanan çocuklarımız bu teknolojileri yeri geldiğinde bir yetişkinden bile çok iyi kullanabilmekte fakat bu araçların bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı hususunda maalesef farkındalık istenen seviyelerde olamadığı için bu araçlar yeri geldiğinde bir fırsattan ziyade büyük bir riske dönüşebilmektedir" dedi.
Yaz tatiliyle birlikte bilgisayar ve internet kullanım sürelerinin daha da artmasının beklendiğini ifade eden Acarer, günümüzde çocuklar için eğlence anlayışının internette oyun oynamak ve sosyal ağlarda gezinmek anlamına geldiğini bildirdi.
- "İnternet evin ortak yaşam alanına taşınmalı"
Çocukların internetin eğlenceli yönlerinden istifade etmelerinin onların en doğal hakkı olduğunu vurgulayan Acarer, şöyle konuştu:
"Bununla beraber internet ortamında karşılaşılabilecek riskler konusunda özellikle ebeveynlerin çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu vesileyle ebeveynlere yönelik temel tavsiyelerimiz şunlardır:
Öncelikle çocuklarımızı zararlı içeriklerin olumsuz etkilerinden korumak için anne-babalar çocuklarının internet kullanımını disiplinli bir şekilde takip etmelidirler. İnternetin çocuklara ait özel odalardan evin ortak yaşam alanlarına taşınması yararlı olur. Çocukların internet kullanma sürelerini ve internette başta oynadıkları oyunlardan diğer aktivitelere varıncaya kadar anne-babalar çocuklarıyla birlikte belirlemeye çalışmalıdır. Kişisel bilgilerin internet ortamında ve özellikle sosyal ağlarda paylaşılmaması ve internette başkasını kıracak, üzecek kaba söylemlerde bulunmanın suç olduğu bilinciyle hareket edilmesi öğütlenmelidir. Ayrıca, çocukların internet dışındaki aktivitelere yönlendirilmesi mesela kitap okumanın ve spor yapmanın teşvik edilmesi, yaz tatilinde çocuklarımızın hem dinlenmesi hem de güzel vakit geçirmelerinde öncü olacaktır."
- 1,5 milyon abone güveni seçti
Anne-babaların detaylı bilgi almak için www.guvenliweb.org.tr sitesini ve bu sitedeki "Anne-Babalara Tavsiyeler" rehber kitapçığını incelemeleri yararlı olacağına dikkati çeken Acarer, çocukların da www.guvenlicocuk.org.tr sitesini ziyaret edebileceklerini ve bu sitede yer alan oyunları güven içinde oynayabileceklerini kaydetti.
Diğer taraftan anne-babaların, çocuklarının ve kendilerinin internet kullanımı sırasında karşılaşabilecekleri zararlı içerikleri www.ihbarweb.org.tr sitene bildirmelerini isteyen Acarer, "Kamu kurumları, özel firmalar ve sivil toplum örgütleri, çocuklarımızın yaz tatiline gireceği bugünlerde, internetin bilinçli, güvenli ve etkin olarak kullanılmasını sağlayacak ürünleri onlara karne hediyesi olarak sunmalıdırlar. Çocuklarımızın, güvenli olarak oyun oynayabileceği, eğlenebileceği ya da bilgilenebileceği çocuk siteleri ve yine onlara yönelik pozitif içerikler hem sayıca hem de kalite anlamında artırılmalıdır" diye konuştu.
Velilerin hem kendileri hem de çocukları için Güvenli İnternet Hizmetini kullanmalarını tavsiye eden Acarer, Güvenli İnternet Hizmetinin, internet hizmetinin alındığı yetkililer tarafından ekstra ücret istenmeden sunulan ve internetin zararlı içeriklerinden koruyan filtreli erişim hizmeti olduğunu anlattı.
Güvenli İnternet Hizmetinin kolay ve bilgisayara program kurmaya gerek olmadığını dile getiren Acarer, "Size Çocuk Profili ve Aile Profili olmak üzere iki seçenek sunar. İstediğiniz zaman Güvenli İnternet Hizmetini alabilir, istediğiniz zaman profilinizi değiştirebilir, isterseniz bu hizmetten dilediğiniz an vazgeçebilirsiniz" dedi.
Bugüne kadar 1,5 milyonun üzerinde abonenin yani 5,5 milyon kullanıcının Güvenli İnternet Hizmetini tercih ettiğini belirten Acarer, "Siz de Güvenli İnternet Hizmetini tercih edin, İnternetin güzelliklerin yaralanırken zararlı içeriklerden de korunun. Güvenli İnternet Hizmeti için detaylı bilgilere www.guvenlinet.org.tr adresinden erişebilirsiniz. Tüm öğrencilerimizi şimdiden tebrik eder, güzel bir yaz tatili geçirmelerini temenni ederiz" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER