ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 11:49

BTC’nin yüzü Türkmen petrolü ile gülüyor

BTCnin yüzü Türkmen petrolü ile gülüyor


Dünyanın doğalgaz ve petrol rezervinin büyük bir kısmına sahip olan Türkmenistan'ın petrolü, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattıyla pompalanmaya devam edecek. Bununla ilgili imzalanan anlaşma süresi 2014 yılının sonuna kadar uzatıldı.
Azeri basınında yer alan habere göre, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR) bünyesindeki SOCAR Trading ile Dragon Oil şirketleri arasında daha önce imzalanan anlaşmanın süresi uzatıldı. Sözkonusu şirketler arasında 2010 yılında imzalanan anlaşma süresinin 2014 yılının sonuna kadar uzatılması konusunda mutabakata varıldı.

2010 yılında BTC boru hattıyla pompalanmaya başlayan Türkmen petrolü, bundan sonra da müşterilerine ulaşacak. 1 Eylül 2013 tarihi itibariyle 8,6 milyon ton Türkmenistan petrolü, BTC boru hattıyla taşındı.

Türkmen petrolü Hazar Denizi'nden tankerlerle Bakü'ye ulaştırılıyor. Türkmenistan'da, Rus yapımı yeni dev tanker gemiler bulunuyor.

Türkmenistan’da faaliyet gösteren Dragon Oil şirketi, Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısında petrol üretiyor. Yabancı şirket, bu ülkede ürün paylaşımı anlaşması kapsamında faaliyetlerini sürdürüyor.

Dünyanın en büyük dördüncü doğalgaz ülkesi olan Türkmenistan’da uluslararası uzmanların tahminlerine göre, Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısında 12.1 milyar ton petrol ve 6.1 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunuyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER