ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 16:41

BTC'den akan petrol, 2 milyar varile yaklaştı

BTCden akan petrol, 2 milyar varile yaklaştı

BTC Ham Petrol Boru Hattı'nın Ceyhan ilçesindeki deniz terminalinden, 8 yılda 1 milyar 984 milyon varil ham petrol yüklendi.


Azeri petrolünü, Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ulaştıran ve "Yüzyılın enerji projesi" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'nın Ceyhan ilçesindeki deniz terminalinden, 8 yılda 1 milyar 984 milyon varil ham petrol yüklendi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2 Haziran 2006'da sevkıyata başlayan ve resmi açılışı 13 Temmuz'da yapılan BTC Ham Petrol Boru Hattı'nın son durağı olan Adana'nın Ceyhan ilçesindeki Haydar Aliyev Deniz Terminali'nde tankerlere petrol yüklemesi devam ediyor.

Toplam uzunluğu bin 776 kilometre olan hattan Haydar Aliyev Deniz Terminali'ne ulaşan ham petrol, buradan da BTC hattının Türkiye tarafını işleten Botaş International Ltd. Şti. (BOTAŞ BIL) tarafından tankerlerle dünya pazarlarına ihraç ediliyor.

BTC Hattı'ndan, devreye girdiği tarihten 14 Temmuz'a kadar 2 bin 589 tanker ile 1 milyar 984 milyon varil ham petrol sevkıyatının gerçekleştirildiği öğrenildi.

BTC Ham Petrol Boru Hattı

Türkiye'nin en önemli bölgesel projelerinden olan ve "21'inci Yüzyılın İpek Yolu" olarak adlandırılan BTC Projesi ile Azerbaycan'da üretilen ham petrol, boru hattı ile Gürcistan üzerinden Ceyhan'daki deniz terminaline, buradan da tankerlerle dünya pazarlarına ulaştırılıyor.

Yaklaşık 4 milyar dolara mal olan, bin 76 kilometresi Türkiye'de olmak üzere bin 776 kilometre uzunluğundaki hat, günlük 1 milyon varil ve yılda 50 milyon tonluk petrol taşıma kapasitesine sahip.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER