ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 17:29

Brüksel’deki Liderler Zirvesi çetin geçecek


Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanları AB bütçesini görüşmek üzere Brüksel’de bir araya geldi. Zirveye girmeden önce kameralara konuşan Merkel, Hollande ve Cameron’un açıklamalarına bakılırsa, iki gün sürecek liderler zirvesi oldukça çetin geçecek.

Avrupa Konseyi, önümüzdeki 7 yılın bütçesini belirlemek üzere toplandı. Zirvede bütçeyi kısıtlamak isteyen zengin kuzey ülkeleri ile daha fazla altyapı ve tarım sübvansiyonu bekleyen doğu ve güney ülkeleri arasında çetin müzakereler bekleniyor. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy Kasım ayında teklif edilen bütçeyi 21 milyar Euro azaltarak yeni bir teklif yapmıştı. Bu bütçe üzerindeki tartışmaların Cumartesi gününe kadar devam edebileceği belirtiliyor.

Ortalama 1 trilyon Euro civarında ilan edilmesi beklenen bütçe görüşmeleri Kasım ayında başarısızlığa uğramıştı. Bu zirveden de anlaşma çıkması düşük ihtimal olarak görülüyor. Kuzey ülkeleri, AB yardımlarının yüzde 40’ının tarım sübvansiyonları için ayrılmasından rahatsız. Ar-Ge yatırımlarına daha fazla kaynak aktarılmasını talep ediyorlar. Polonya’nın başını çektiği fakir ülkeler ise üyeleri arasındaki gelir farkını kapatmayacaksa AB’nin bir anlam ifade etmeyeceğini savunuyor. Avrupa’nın ikinci büyük ekonomisi Fransa da tarım sektörünün güçlü olması sebebiyle bu konuda fakir ülkelerin tarafını tutuyor.

27 AB devlet ve hükümet başkanları AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy’un başkanlığındaki liderler zirvesine katılmak için Brüksel’e geldi. Toplantının ana gündemi Avrupa Birliği’nin 2014-2020 bütçesine son halini vermek. Kasım zirvesinde liderler konu üzerinde bir uzlaşmaya varamamışlardı. AB ve Euro bölgesi ağır ekonomik krizle boğuşurken bütçede kesinti yapılmak istenmesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

İki saat gecikmeli başlayan Liderler Zirvesi’nin girişinde kısa değerlendirmelerde bulunan devlet ve hükümet başkanları toplantının gergin geçeceğinin sinyallerini verdi. Tasarruftan yana olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ‘‘Evet bizim tasarruf yapmamız gerekiyor. Ekonominin zayıf düşmemesi buna bağlı.’’ şeklinde konuşurken, Almanya Başbakanı Angela Merkel’a göre oyun kurucu ülkelerin arasındaki görüş farklılığı halen çok fazla. Bütçe üzerinde bir mutabakatın henüz görünmediğini vurgulayan Merkel, “Ortak bir uzlaşmaya varmak herkesin temennisi. Bunun için beklemeli ve çok gayret etmeliyiz. Ben de bunları yapmaya geldim.” sözlerine yer verdi. Tasarrufa gitmek yerine ekonomilerin yatırım ve istihdamla canlandırılması taraftarı olan İngiltere Başbakanı David Cameron da “AB, kemer sıkma politikaları çerçevesinde giderlerimizi kısıtlayıcı yaptırımlar yerine imkanların daha akıllıca kullanılması ve verimliliğin artırılması yolunu tercih etmeli.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER