ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2017 Pazartesi 10:35

Brent petrol hafta başında 56 doların üzerinde

Brent petrol hafta başında 56 doların üzerinde

Brent petrolün varil fiyatı haftanın ilk işlem gününde 56 doların üzerinde yatay seyir izliyor.


Brent petrolün varil fiyatı haftanın ilk işlem gününde 56 doların üzerinde yatay seyir izliyor.

Hafta kapanışında brent petrolün varil fiyatı cuma günü 56,37 dolardan güne başlarken gün içinde en yüksek 56,65'i gördü.

Bu sabah güne 55,94 dolarla başlayan brent petrol, saat 09.51 itibarıyla yüzde 0,89 değer kazanarak 56,44 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 0,56 değer kazanarak 54,31 dolardan alıcı buldu.

Bu hafta küresel piyasalarda, ABD Başkanı Donald Trump'ın yakın zamanda Kongre'ye göndermesi beklenen bütçe teklifi ve yapacağı açıklamalar, Fed Başkanı Janet Yellen ve bazı Fed üyelerinin hafta boyunca gerçekleştireceği konuşmalar ile cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

Hafta boyunca petrol fiyatları üzerinde Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ve ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanacak stok verilerinin etkili olması bekleniyor. Geçen hafta API, ABD'deki petrol stoklarının 884 bin varil düştüğünü, EIA ise yaklaşık 600 bin varil artışla stokların toplam 518 milyon varile ulaştığını açıklamıştı. Stok verilerinde beklentilerin altında gerçekleşmeler, petrol fiyatlarının artmasını desteklemişti.

Petrol fiyatlarını etkileyen bir diğer etken ise ABD'de açılan yeni kuyu sayısı. ABD'deki petrol kuyusu verilerini açıklayan Baker Hughes, cuma günü ülkede beş yeni kuyu açılarak toplam sayının 602'ye ulaştığını bildirdi.

Uzmanlar, brent petrolün varil fiyatında 53,50-50,90 dolar aralığının destek, -55,20-57,20 dolar bandının ise direnç konumuna geldiğini belirtiyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER