ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2017 Salı 10:07

Brent petrol 52 doların üzerinde işlem görüyor

Brent petrol 52 doların üzerinde işlem görüyor

Brent petrolün varil fiyatı, dünkü Suudi Arabistan ve Rusya açıklamalarının ardından toparlanma çabasıyla 52,04 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı.


Brent petrolün varil fiyatı, dünkü Suudi Arabistan ve Rusya açıklamalarının ardından toparlanma çabasıyla 52,04 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Brent petrolün varil fiyatı, dün 50,82 dolardan güne başlamış, gün içinde en yüksek 52,58 doları görmüştü. Bu sabah güne 51,84 dolarla başlayan Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.42 itibarıyla yüzde 0,38 artarak 52,04 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili ise 49,06 dolardan alıcı buldu.

Pazartesi günü Suudi Arabistan ve Rusya Enerji bakanlarının yaptığı ortak basın toplantısında, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretim kısıntısı anlaşmasını 2018'in mart ayına kadar uzatması gerektiği yönünde açıklamaları petrole alım getirdi.

Öte yandan, ABD'deki Stratejik Enerji ve Ekonomik Araştırma Merkezi (SEER) Başkanı Michael Lynch, Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretim seviyelerinde kesintiye gitme anlaşmasının uzatılması kararında ABD'nin kazançlı çıkacağını vurguladı.

Açıklamalarla petrol fiyatları ve enerji devi hisseleri pozitif bir seyir izledi. Petrol piyasasında, haftanın ilk iki işlem gününde her iki tip petrolde de yüzde 6’yı aşan kazanç gerçekleşirken, akşam saatlerinde ise ABD'de açıklanacak Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık petrol stok verileri izlenecek.

 

Bugün küresel piyasalarda, İngiltere, nisan ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Almanya mayıs ayı ZEW endeksleri, Avro Bölgesi 1. çeyrek 2017 Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), ABD nisan ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri ve nisan ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verileri etkili olabilir.

Uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 52,80-53,10 dolar aralığının direnç bölgesi, 51,70-51,00 doların destek seviyesi olarak izlenebileceğini belirtiliyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER