ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:17

Bozüyük tarihinin en büyük yatırım projesi imzalandı


Bilecik Bozüyük Belediyesi tarihinin en büyük yatırım projesi olan 'Entegre Su Projesi'nin sözleşmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet Balta’nın da katıldığı törende sözleşmeye Müsteşar Yardımcısı Murat Zorluğu, AB Daireleri Yatırımlar Başkanı Raci Bayer ile Bozüyük Belediye Başkan V. Fatih Bakıcı imza koydu.

        Türkiye’nin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine 21 il ve ilçe belediyesinin yer aldığı proje içerisinde Bozüyük Belediyesi de yer aldı. 21 il ve ilçenin belediye başkanları bugün Avrupa Birliği standartlarında içme suyu ve atık su arıtma tesisi sağlanması için Ankara’da bir araya gelerek 'Entegre Su Projesi' için sözleşme imzaladı.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından açıklamalarda bulunan Bozüyük Belediye Başkan V. Fatih Bakıcı, "Bu kadar büyük ve hayati önem taşıyan bir projeyi ilçemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

        Sözleşme ile aralarında Şırnak ve Yüksekova’nın da bulunduğu yerleşim birimlerinde içme suyu ve atık su projelerinin tesis yapım maliyetinin maksimum yüzde 85’i AB hibesi, ortalama yüzde 5’i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibesi ile karşılanacak. Böylelikle, Bozüyük Belediyesi yatırımın sadece yaklaşık yüzde 10’unu üstlenecek. Toplam 454 milyon euroluk projenin 386 milyon eurosunu Avrupa Birliği karşılayacak. Bakanlık da yaklaşık 28 milyon euro hibe sağlayacak. Bozüyük Belediyesi'nin kasasından ise yaklaşık 40 milyon euro çıkacak. Projenin belediyeye düşen kısmını belediye yapım süresince ödeyecek. Belediye 2 yıl boyunca, bankalardan kredi kullanarak yaklaşık 10 yıllık bir sürede geri ödeyebilecek.

        Kentlerde AB normlarında su ve kanalizasyon alt yapısı kurulmasını amaçlayan projenin hedefleri arasında içme suyu sistemlerinin iyileştirilmesi, arıtma tesislerinin yapılması, nehir, ırmak, dere gibi yüzey sularının kirlenmesinin önlenmesi, yağmur suyu toplama sistemlerinin ayrıştırılması ile şehir içinde kanalizasyon sistemlerinde oluşacak taşkınların önlenmesi, yer altı su kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesi, suların kirlenmesi veya iyi arıtılmamasından kaynaklanan sağlık sorunlarının önlenmesi yer alıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER