ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:34

Borsada da fanatikler


Borsada takımlarının hisse senedini alan fanatik yatırımcılar, maç sonuçları ne olursa olsun takımlarının arkasında duruyor.
     Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri Fatih Temizel, Erkan Özata ve Ethem Esen, ''Futbol Kulüplerinin Sportif Performansları ile Hisse Senedi Getirileri Arasındaki İlişkinin Analizi: Türkiye Örneği'' başlıklı bir araştırma yaptı.
     TİSK Akademi Dergisi'de yayımlanan araştırmada, Türkiye'de hisse senetleri borsada işlem gören Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un Türkiye liglerindeki maç sonuçlarına göre galibiyet, mağlubiyet ve beraberlik durumlarının hisse senedi fiyatları üzerinde etkili olup olmadığına bakıldı.
     Hisse senedi fiyatlarını etkileyen ekonomik, sosyal, psikolojik, siyasi ve benzeri birçok faktör bulunduğu belirtilen araştırmada, takımın sportif başarısının da bu süreçteki en önemli faktörlerden biri olduğu vurgulandı.
     Futbol takımlarının hisse senetlerine yatırım yapan piyasa oyuncuları arasında sadece finansal açıdan en yüksek karı elde etmek isteyenlerin değil aynı zamanda takımlarına her alanda destek olmak isteyen taraftarların da bulunduğuna dikkat çekilen araştırmada, günümüzde futbolun, 22 kişiyi ilgilendiren ve 90 dakika süren seyirlik bir olay olmaktan çıkıp, küresel boyutta hissedilen, içerisinde ekonomiden siyasete birçok faktörü barındıran uluslararası bir endüstriye dönüştüğü vurgulandı.
    
     -Hep destek tam destek-
    
     Araştırmada, bu açıdan bakıldığında, hafta içi işlem görmeye başlayan futbol takımının hisse senedi fiyatı üzerinde hafta sonu elde edilen başarının ya da başarısızlığın etkisinin görülebileceği belirtildi.
     Beşiktaş için bin 318, Fenerbahçe için bin 30, Galatasaray için bin 326 gözlem yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın galibiyetleri, hisse senedi fiyatları üzerinde ''anlamlı pozitif bir etki'' yaratıyor. Mağlubiyet ve beraberliklerin ise takımların hisse senedi fiyatlarında ''anlamlı bir etkisi'' bulunmuyor.
     Trabzonspor'un ligde elde ettiği hiçbir sonucun hisse senedinin fiyatı üzerinde etkisi olmuyor.
    
     -''Fanatizmle açıklanabilir''-
    
     Elde edilen sonuçların uluslararası literatürdeki çalışmaların sonuçlarıyla genel olarak uyum gösterdiği belirtilen araştırmada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
     ''Futbol ve futbol seyircisi düşünüldüğünde hisse senedi fiyatını etkileyen finansal faktörlerin yanında fanatizm de önemli bir etken olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray futbol takımlarının Türkiye'de en fazla taraftara sahip olan takımlar oldukları düşünüldüğünde, bu büyük taraftar kitlesi içerisinde fanatik yatırımcıların da olması beklenebilir.
     Fanatizm, başarısızlığa üzülse de her durumda takımının arkasında durmayı, başarıyı ise coşku ile karşılayıp bu başarıyı diğer her şeyin önünde tutmayı gerektirir. Bu açıdan bakıldığında üç büyük takımın mağlubiyetleri sonrasında hisse senedi fiyatlarının etkilenmemesi ve galibiyetleri sonrasındaki hisse senetlerindeki fiyat artışı fanatizm olgusu ile açıklanabilir.''
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER