ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2013 Pazartesi 20:41

Borsa İstanbul'un Nasdaq ile atacağı imza ertelendi

Borsa İstanbul AŞ'nin stratejik işbirliği çerçevesinde Nasdaq OMX ile bu ay içinde imzalanması beklenen anlaşma ertelendi.


Borsa İstanbul AŞ yetkililerinin AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, stratejik işbirliği çerçevesinde Nasdaq OMX ile bu ay içinde imzalanması beklenen anlaşma 31 Aralık'ta yapılacak Olağanüstü Genel Kurul'da alınması gereken kararlar nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.
Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu, cuma günü, 31 Aralık'ta yapılmak üzere Olağanüstü Genel Kurul kararı almıştı. Genel Kurul'un gündeminde devam eden stratejik ortaklık ilişkileri kurulması ve sürdürülebilmesine ilişkin çalışmalarla ilgili olarak ilgili taraflarla imzalanacak her türlü anlaşmada yer alacak akdi yükümlülükleri yerine getirebilmek için Yönetim Kurulu'nun şirket sermayesinin yüzde 10'unu temsil eden payları için beş yıl süre ile yetkilendirilmesinin görüşüleceği belirtilmişti.
Borsa İstanbul yetkilileri, bu yetkilendirmenin sadece Nasdaq OMX ile ilgili olmadığını, yapılacak diğer stratejik ortaklık çalışmalarını da içeren genel hususlara ilişkin olarak Borsa İstanbul AŞ'nin esas sözleşmesinde tadilat yapılması ile ilgili olduğunu ifade etti.
Borsa İstanbul yetkilileri, ayrıca 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nda öngörüldüğü üzere Nasdaq OMX'e ilave olarak gelecek dönemde başka stratejik ortaklıkların da söz konusu olacağını belirterek, Borsa İstanbul AŞ'nin yüzde 10'una denk gelen 42 milyon 323 bin 400 liralık nominal değerli payların değerlendirilmesi için Olağanüstü Genel Kurul'da alt ve üst limitin belirleneceğini ve bunun da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın mevzuat hükümleri gereği ile hukuki bir zorunluluk olduğunu vurguladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER