ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2016 Çarşamba 11:47

Borsa İstanbul'da gong "kan bağışı" için çaldı

Borsa İstanbulda gong "kan bağışı" için çaldı

Borsa İstanbul ile Türk Kızılayı iş birliğinde, darbe girişimi esnasında borsayı korurken şehit düşen Uzun ve Satır ile tüm şehitler anısına kan bağışı kampanyası başlatıldı Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: "Kızılay'ın yıllardır başarıyla yürüttüğü bu kampanyaya katkı sağlamaktan kıvanç ve mutluluk duyuyoruz" "Kahraman şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak için tüm gücümüzle çalışacağız"


Borsa İstanbul ile Türk Kızılayı arasında kan bağışı kampanyası düzenlendi. Bugün başlayan kampanya kapsamında borsa çalışanları 2 gün boyunca kan bağışı yapabilecek.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Borsa İstanbul'u korurken şehit olan polis memurları Mehmet Şevket Uzun ve Fatih Satır ile tüm şehitler anısına hayata geçirilen kan bağışı kampanyası için gong töreni düzenlendi.

Törende konuşan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Kızılay'ın yıllardır başarıyla yürüttüğü bu kampanyaya katkı sağlamaktan kıvanç ve mutluluk duyduklarını söyledi.

Küresel finansal krizden sonra küresel terörün Türkiye'yi ve ülke ekonomisini etkilediğini dile getiren Karadağ, Borsa İstanbul olarak tüm terör örgütleriyle mücadele eden devletin, güvenlik güçlerinin ve milletin yanında olduklarını aktardı.

Karadağ, Nisan 2016'da göreve geldikten sonra FETÖ ile mücadeleyi odak noktasına alan Borsa İstanbul'un 15 Temmuz'da saldırıya uğrayan tek finans kurumu olduğunu kaydederek, "Bu mücadele esnasında şehit olan Mehmet Şevket Uzun ve Fatih Satır kardeşlerimizin ruhları şad olsun. Kahraman şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak için tüm gücümüzle çalışacağız." dedi.

Doğu ve batı arasında bir köprü olan ticaretin kadim şehri İstanbul'un finans merkezi olabilmesi için borsanın içerdiği öneme değinen Karadağ, stratejik ortaklıklar ile bu vizyona hizmet etmek istediklerini bildirdi.

Karadağ, hedefe ulaşmak amacıyla hayata geçirilen veya geçirilmesi planlanan faizsiz finans, İslami finans enstrümanları, gayrimenkul sertifikaları gibi konulardan bahsetti.

"Türkiye sermaye piyasa ürünlerinin tasarım, arz, işlem, takas, kayıt ve diğer aşamalarında sektöre öncülük etmek istiyoruz." diyen Karadağ, güçlü piyasaları ve stratejik ortakları sayesinde gelecekte çok başarılı bir halka arz süreci geçireceklerine inandıklarının altını çizdi.

 

- "Tüm kan ihtiyacını Kızılay'ın karşılamasını ümit ediyoruz"

 

Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Naci Yorulmaz, bugün ve yarın gerçekleştirilecek kan bağışı etkinliği için Başkan Karadağ'a ve tüm borsa çalışanlarına teşekkür etti.

Sağlık Bakanlığının öncülüğü ve destekleriyle 2005 yılından bugüne kadar en iyisini gerçekleştirmek için gayret sarf ettikleri Güvenli Kan Temini Programı dahilinde modern kan bankacılığına ilişkin tüm uygulamaların araştırıldığını ve hayata geçirildiğini dile getiren Yorulmaz, şu bilgileri verdi:

"2005 yılında hayata geçirilen programın başlangıcında toplanan kan bağışı sadece 300 bin ünite olup ülke kan ihtiyacının yüzde 23'ünü karşılıyordu. Bu yıl itibarıyla ülke genelinde bulunan 17 bölge kan merkezi ve 65 kan bağış noktasında 2 milyon 150 bin ünite kan toplandı. Ülke ihtiyacının yüzde 80'ini karşılıyoruz. Yakın gelecekte tüm ihtiyacı karşılayacak seviyeye çıkacağımızı ümit ediyoruz. Bir zamanlar hastalar kan ararken bugün geldiğimiz noktada 1143 hastanenin tüm kan ihtiyacı Türk Kızılayı tarafından siz saygıdeğer bağışçılarımızın bağışlarıyla karşılanıyor."

 

- Törende bulunanlardan SMS ile Halep'e bağış ricası

 

Yorulmaz, Halep'te, Türkiye'nin yanı başında, tarihin en utanç duyulacak döneminin yaşandığını belirterek, bölgede sivillere yönelik zulümlere değindi.

"Annesini, babasını kaybetmiş, yetim ve öksüz çocuklar aç ve susuz olarak kendilerine uzanacak bir el bekliyor." diyen Yorulmaz, Türkiye'nin savaşın başladığı günden bu yana gösterdiği fedakarlıklardan bahsetti.

Yorulmaz, Türkiye'nin bugüne kadar 3 milyon Suriyeliyi misafir ettiğini kaydederek, son olarak Türkiye'nin bir kez daha mazluma umut olduğunu, Halep'te çok küçük bir alana sıkışan siviller için girişimde bulunduğunu bildirdi.

Halep'ten 55 bin ila 100 bin arasındaki sivilin tahliye edilerek güvenli bölgelere nakledileceğini dile getiren Yorulmaz, "Türk Kızılayı olarak sahadayız ve sivillerin tüm ihtiyaçlarını karşılama noktasında elimizden gelen tüm gayretleri gösteriyoruz." dedi.

Yorulmaz, törende bulunanlardan cep telefonlarını çıkararak, kısa mesaj bölümüne "HALEP" yazıp 2868'e göndermelerini istedi. Çağrı üzerine salonda bulunan katılımcıların cep telefonlarını çıkararak bağış yaptığı görüldü.

Kendisi de aynı işlemi gerçekleştiren Yorulmaz, SMS karşılığı 10 liralık bağış yapıldığını sözlerine ekledi.

 

- Borsa İstanbul'a kan bağış noktası kuruldu

 

Konuşmalar sonrası Karadağ ve Yorulmaz iki gün sürecek kampanya için Borsa İstanbul'a kurulan kan bağış noktasında incelemelerde bulundu.

İlgili formların düzenlendiği, kan örneklerinin alındığı noktada Borsa İstanbul çalışanları iki gün boyunca kan bağışı yapabilecek.

Törene, Türk Kızılayı yönetim kurulu üyeleri Hüseyin Can ve Ercan Tan, Kızılay İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım ve Borsa İstanbul yöneticileri katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER