ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:06

"Borçların kapanacağı 14 Mayıs milat"


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) borcunu kapatacağı 14 Mayıs’ı milat olarak yorumladı.

Nail Olpak, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Türkiye, 1960-2008 döneminde IMF ile 19 Stand-by anlaşması yapmış ve IMF kaynaklarından 50 milyar dolara yakın kredi almıştır. Bunun yüzde 90’a yakını 2001 bunalımının tahribatına bağlı olarak kullanılmıştır. 14 Mayıs’ta yapılacak son 422 milyon dolar taksit ödemesinin ardından Türkiye’nin IMF ile her hangi bir borç bağı kalmayacaktır.

MÜSİAD olarak bu miladın iki önemli sonucu olduğu kanaatindeyiz. Birincisi, tam 1 asır devam eden Duyun-u Umumiye sendromundan sonra, yarım asırdan fazladır devam eden IMF sendromu sona erecektir. İkincisi ise Türkiye, artık borçları bitmiş bir şekilde IMF’de masanın diğer tarafına geçmiş olacaktır. Bu durum, uluslararası arenada aktör olarak etkisini arttıran Türkiye’nin IMF politikalarında da söz sahibi olmasının yolunu açacak ve 52 sene ile tek yönlü olarak yürütülen Türkiye-IMF bağları, bundan sonra iki yönlü gelişecektir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER