ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 11:59

Bor özelleşmeyecek!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2023 yılı hedefleri arasında borun özelleştirilmesi ile ilgili herhangi bir maddenin bulunmadığını belirtti.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2023 yılı hedefleri arasında borun özelleştirilmesi ile ilgili herhangi bir maddenin bulunmadığını belirterek, "Ne böyle bir şey düşünürüz ne de böyle bir şey yaparız." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Meclis’teki ‘Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit Madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin İşletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmelerinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bor madenleri ile ilgili bir soru üzerine Yıldız, "Bugün komisyonumuzda bu konuyu enine boyuna konuşacağız. Alt komisyonda da bu konu çalışıldı. Çok açık bir dille ifade etmeliyiz ki, biz bor’u özelleştirmeyi düşünmüyoruz. Şu anda getirdiğimiz kanun tasarısı da borun özelleştirilmesi ile ilgili bir husus değildir. Bir kısım hizmet alımlarının özel sektör eliyle yapılmasına dönük bir değişikliktir.” dedi. 2023 yılı hedefleri arasında bor’un özelleştirilmesi ile ilgili herhangi bir madde bulunmadığını yineleyen Yıldız, “Ne böyle bir şey düşünürüz ne de böyle bir şey yaparız." ifadesini kullandı.

Tasarı ile ilgili başka bir soru üzerine Yıldız, bor ya da uranyum gibi özel sektör tarafından çıkartılıyor olsa bile tasarrufu kamunun elinde olan önemli madenler bulunduğuna işaret ederek, “Metalik madenlerden ayrıştırarak biz bunu yapıyoruz. Kanun da bunun yeri bellidir. Nükleer atıkların değerlendirilebiliyor olması halinde, ki bizim Rusya ile yaptığımız anlaşmada atıkların götürülmesini kendilerine iletmiştik ve anlaşmayı da o şekilde tercih etmiştik. Ama teknoloji çok hızlı gelişiyor. Artık Türkiye eski Türkiye değil. Önümüzdeki 11 yıl içinde Türkiye çok farklı gelişmelere de sahne olacaktır. Nükleer santralin yapılması ile sanayileşmemiz sınıf atlayacaktır. Çok ciddi değişiklikleri hep beraber göreceğiz. Bor’u özelleştirmeden, uranyum gibi farklı madenleri özelleştirmeden yine kamunun tasarrufunda ama bazı hizmet alımlarını da özel sektör ile yaparak teknolojinin hızla gelmesini sağlamamız lazım.” diye konuştu.

"TALEP GELİRSE SURİYE’YE ELEKTRİK VERİRİZ"

Suriye’ye elektrik verilmesi konusunda bir değişiklik olup olmadığı yönündeki soru üzerine Yıldız, "Bizim ürettiğimiz elektrik, oraya toplam verdiğimizin yaklaşık 120 katı. Yani Suriye’ye verilen elektrik Türkiye’nin enerji projeksiyonunda etkileyici bir tarza sahip değildir." dedi. Bununla birlikte Suriye’nin özel sektör marifeti ile talep etmesi halinde, bu ülkeye elektrik vermeye devam edeceklerini dile getiren Yıldız, "Talep olmaması halinde (biz size elektrik satalım) diye bizden herhangi bir çağrı gelmez." ifadesini kullandı.

"DOĞALGAZDA BİR SIKINTI YOK AMA İSRAFTAN KAÇINALIM"

Yıldız, yaklaşan kış mevsimi öncesinde doğalgaz ile ilgili soruları da cevapladı. Doğalgaz konusunda şu anda herhangi bir sıkıntı öngörmediklerini dile getiren Yıldız, "Ama halkımızın her kalemde olduğu gibi israf etmemesini özellikle tasarruflu kullanmasını gerek elektrikte gerek doğalgaz da yaz kış ayrımı yapmaksızın söylüyoruz." şeklinde konuştu. Bir gazetecinin, "Sinop Santrali ile ilgili yıl sonuna kadar bir tarih kondu. Orada bir gelişme var mı?" şeklindeki soruya "Yıl sonuna kadar bir ülke ile veya onun oluşturduğu konsorsiyum ile mutlaka bir anlaşma imzalamak niyetindeyiz. Görüştüğümüz dört ayrı ülke ile de bu konuda bir mutabakata vardık." cevabını verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER