ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 13:46

Bölünmüş yollar 2 bin 500 vatandaşın hayatını kurtardı


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iktidarları döneminde yapılan bölünmüş yollar sayesinde ölümlü trafik kazalarının önemli oranda azaldığını söyledi. Yıldırım, "Bölünmüş yolların yapılması ile birlikte ölümlü kazalarda yüzde 50 azalma var. Yani milyon kilometrede (km) seyahat başına düşen ölüm oranı katkı sayısı 5,72’yken, bugün yüzde 3’ün altına inmiştir bu oran. Yılda 2 bin 500 vatandaşın hayatını kurtulmasına vesile olduk." dedi.

Karayolları 63. Bölge Müdürleri Toplantısı’na katılan Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmasında yolların kalkınmasının bir ülkenin gelişmesi ile yakından ilgili olduğunu belirterek, Türkiye’nin dünya ile rekabette baş etmesi için kaliteli yollarla ihtiyaç duyduğunu söyledi. Yollarda, son 10 yılda bölünmüş yol ve iyileşme çalışmaları yaptıklarını aktaran Bakan Yıldırım, toplam 17 milyondan fazla aracın seyrettiği yollarda, bölünmüş yolların yaptığı katkıları anlattı. Bölünmüş yolların yıllık akaryakıt kayıplarını azalttığını ifade eden Yıldırım, "Bu yollarda 3 milyon tondan fazla egzoz gazını daha az salınıyor. Bu da çevrenin daha fazla korunmasını sağlıyor. Bölünmüş yolların en önemli faydalarından biri de hayat kurtarması. Ölümlü kazalarda yüzde 50 azalma var. Yani milyon kilometrede seyahat başına düşen ölüm oranı katkı sayısı 5,72’yken bugün yüzde 3’ün altına indi. Yılda, 2 bin 500 vatandaşın hayatını kurtulmasına vesile olduk. Bu hiçbir şeyle ölçülmeyecek kazançtır. Bu yollar bir insanın yaşamasına vesile olduysa, oraya harcanan paranın da önemi yok. Bu bakımdan yolların öneminin vurgulamak işitiyorum.” diye konuştu.

“SICAK KARIŞIMLI ASFALT YAPMAYA DAHA ÖNEM GÖSTERECEĞİZ”

Binali Yıldırım, bu sene yolların kalitesini daha da arttıracaklarını kaydederek, sıcak karışımlı asfaltla daha fazla yol yapmaya önem gösterdiklerini söyledi. Şu ana kadar 13 bin kilometreden fazla sıcak karışımlı asfalt yaptıklarını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“Ama, daha yapacağımız daha çok iş var. Bu sene de 3 bin km daha sıcak karışımlı asfalt yapacağız. Dolayısıyla bu hedefi tutturmak lazım. 1000 km tek yol üzerinde, mevcut yolları iyileştirme çalışmaları devam edecek. Sıcak kaplama miktarı arttıkça sathi kaplama azalacak. Sıcak kaplama yaparken yolu bir daha yeniden yapıyoruz. Yolların sürüş konforu iyileşiyor. Adeta oto yol standardını yakalıyoruz. Bunlar maliyetli ama yapılma zorunda."

“İDARENİN KARARLARI İÇSELLEŞTİLMEZSE HERKES KAYBEDER”

Bakan Yıldırım, karayolları çalışmasını yürüten yüklenici firmalara da uyarılarda da bulundu. Yüklenici firmaların zaman zaman işçi haklarını vermedikleri ile ilgili duyumlar aldığını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

“Eğer idarenin kararlarını içselleştirmezseniz bundan herkes kaybeder. Yükleniciler, alt yüklenicilere karşı sorumluluklarını yapması gerekiyor. Zaman zaman alt yüklenicilerin mağdur olduğu yönünde şikayetler geliyorlar. İnsanların hakkını yiyenler ticaret yapsalar dahi külliyen zarardır. Arkadaşlarımızın bütün çalıştıkları yüklenicilere olan yaklaşımı işte gösterdikleri performansla doğru orantılı olmalı.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER