ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 22:37

Bölgesel istikrarsızlığın maliyeti 4 milyar dolar


Son iki yıldır bazı Arap ülkelerinde ve özellikle Suriye’de başgösteren istikrarsızlığın Ürdün ekonomisine maliyetinin 4 milyar doları bulduğu ifade edildi.

Uluslararası Finans Enstitüsü tarafından yayınlanan rapora göre protestoların yaşandığı ve dört Arap liderinin tahtından olduğu 2011 yılında Ürdün’ün ekonomik kaybı 1 milyar dolara ulaştı. Geçen yıl bölgesel istikrarsızlıktan dolayı Ürdün ekonomisinin gördüğü zarar ise 3 milyar dolar oldu. Bu rakam Ürdün’ün gayri safi milli hasılasının yüzde 3.4’üne denk geldi.

Enstitü, karmaşa nedeniyle Ürdün ekonomisinin geçen iki yılda yüzde 3’lük büyüme kaydettiğini ve istikrarlı ortamda ekonominin yüzde 4.5 ve yüzde 5.5 büyüyebileceğini belirtti.

İstatistiklere göre ülkelerindeki savaştan kaçıp Ürdün’e sığınan Suriyelilerin sayısı 460 bine ulaştı. Suriye’deki savaşın devam etmesi durumunda bu rakamın yıl sonuna kadar ikiye katlanacağı tahmin ediliyor.

Geçen hafta ABD Başkanı Barack Obama ile görüşen Ürdün Kralı Abdullah, Suriyeli sığınmacıların maliyetinin ülkesine yılda 550 milyon doları bulduğunu söyledi. ABD hükümeti de Ürdün’e 200 milyon dolarlık ek yardımda bulunma sözü verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER