ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 13:39

Bölgesel ekonomideki sıkıntılar Türkiye'yi olumsuz etkiliyor

Bölgesel ekonomideki sıkıntılar Türkiyeyi olumsuz etkiliyor

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkan Yardımcısı Yalçın Yılmaz, çevre ülkelerde yaşanan sıkıntıların ihracatı olumsuz etkilediğini söyledi.


Temmuz ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yılmaz, Irak ve Ukrayna gibi ülkelerin yaşadığı sıkıntıların ihracata olumsuz etki yaptığını belirtti. Irak’taki olayların özellikle tarım ürünleri ihracatına büyük darbe vurduğuna dikkat çekerek, “Irak’ta yaşananların, yılın geri kalan bölümünde bu ülkeye yapacağımız tarım ve gıda ürünleri ihracatını olumsuz etkileyeceği şüphesizdir. Haziran ayı verileri, bu kötü gidişin habercisidir.” dedi. Ukrayna ve Rusya krizinde gelinen noktanın da ayrı bir endişe verdiğinin altını çizen Yılmaz, “Sonuç olarak 2014 yılını, sektörümüzün geçen yıldan daha düşük bir ihracat performansıyla tamamlama riski bulunmaktadır. Bu nedenle ekonomi yönetiminin, zeytinlikleri imara açmaya çalışmak yerine alternatif ihracat pazarları konusunda daha güçlü bir efor sarf etmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

Bütçe açığının öngörülenden yüksek gittiğini de kaydeden İTB Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Bu durum, vergi dışı gelirlerle dengelenmeye çalışılmakta. Yani devletin çarkı bir şekilde dönüyor ancak ne yazık ki reel kesimde sistem böyle çalışmıyor.” dedi. Özellikle İzmirli şirketlerin büyük sıkıntı yaşadığını belirterek, “Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunun borçlarının öz kaynaklarına oranı. yüzde 132 ile son 10 yılın en yüksek düzeyine çıktı ama Ege’nin 100 büyük sanayi kuruluşunda bu oran yüzde 191’e yükseldi. Yani Egeli büyük sanayiciler, şirketlerine koydukları her 1 liralık sermayeye karşı neredeyse 2 lira borç alır durumdalar. İzmir’in ısrarla yeni bir çıkış yolu aramasının önemli gerekçelerinden biri de maalesef bu tür olumsuzluklar nedeniyle kent dinamiklerinin nefes alamamasıdır.” dedi.

20 milyon dolar kaybederiz

İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz ise küresel ekonominin yeniden şekillendiğine işaret etti. ABD ile AB ülkeleri arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması halinde dünya ticaretinde önemli gelişmeler yaşanacağını vurguladı. Türkiye’nin bu anlaşmaya dahil edilmemesi halinde ABD malları gümrüksüz girerken ihracatta gümrük ödeneceğine dikkat çekti. Bu anlaşmada devredışı kalınması halinde Türkiye’nin 20 milyar dolar civarında zarar edeceğini vurgulayan elirten Kocagöz, ekonominin ülkenin temel konusu olması gerektiğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER