ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:49

"Bölge ve ilimiz yaşanan süreçten umutlu"


Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cengiz, son dönemde gelişen olumlu havanın bölgede umutları artırdığını söyledi.

Başkan Yusuf Cengiz, 30 yıldan bu yana süren çatışmalı ortamın bölgeyi ekonomik ve sosyal anlamda gerilettiğine dikkat çekti. Cengiz, Kürt sorununun silahsız ve şiddetten uzak bir ortamda sürdürülme girişimlerini desteklediklerini ve bu sürecin devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Sorunun, barışçıl yollarla çözülmesi halinde, bölgede ekonomik canlanmanın yaşanacağına işaret eden Cengiz, “İlimizde ve bölgemizde yıllardır süren çatışmalar nedeniyle üretim durma noktasına geldi. Bu sorundan ötürü çok sayıda insanımız göç etmek zorunda kaldı. Batı'ya göç eden insanlarımızın mağduriyetleri buralarda da devam etti. Kürt sorunu barışçıl bir şekilde çözülürse, bu insanlarımız da memleketlerine dönüp üretime katılacak. Bu da beraberinde ilde ve bölgede kalkınmayı getirecektir.” dedi.

Yaşanan olumlu sürecin devam etmesi için Meclis'e çok büyük bir görev düştüğünü ifade eden Cengiz, “Bu olumlu süreçle ilgili vatandaşların umutları arttı. Örgüt mensuplarının geri çekilmesi, anayasada yapılacak değişikliklerle hızlanabilir. Meclis'teki bütün partiler birlikteliği sağlayarak, Kürt ve Türklerin bir arada yaşacakları koşulları oluşturmak için harekete geçmeleri gerekir.” diye ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER