ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 22:41

BM'de yoksullukla mücadele seferberliği


Birleşmiş Milletler (BM), küresel yoksullukla mücadele hedeflerine ulaşmak için yenilikçi ortaklıklar konusunda seferber oldu.
''Binyıllık Kalkınma Hedefleri'nin Başarısı: Eylemin Hızlandırılması ve Etkinin Arttırılması için İşbirliği'' konulu toplantıda, 2015 hedefine ulaşabilmek için yaklaşık 800 milyon dolarlık yeni bir taahhütte bulunuldu.
Genel Sekreter Ban Ki-mun'un açılış konuşmasını yaptığı, aşırı yoksulluk, açlık ve hastalıklara karşı ortak eylemi konu alan BM Genel Merkezi'ndeki toplantıya, birçok ülke lideri, iş dünyası temsilcileri ve hayırseverler katıldı.
Genel Sekreter Ban, konuşmasında, "Sağlıktan gıda güvenliğine, eğitimden sıhhi tesisat ve teknolojik yeniliklere uluslararası kuruluşları, sivil toplum ve özel sektörü bir araya getirdiğinde, BM'nin çok etkili olduğunu'' belirterek, "Amacımız, hayat kurtarıcı fikir alışverişine yardımcı olma konumunda bulunarak, acil sorunlara çözümler geliştirmek için bir platform sağlamaktır'' dedi.
Dünya Bankası Grup Başkanı Jim Yong Kim de 2015 Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılması için gelişmekte olan ülkelerdeki kadın ve çocuk sağlığını konu alan, ''Her Kadın, Her Çocuk'' adlı küresel çalışmaya, 700 milyon dolarlık bir finansman sağlayacaklarını açıkladı.
Nijeryalı hayırsever iş adamı ve Heirs Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Tony Elumenlu da holding olarak Afrika'da 2,5 milyar dolarlık yatırım ve enerjiye erişim sözünün, Afrika'nın sorunlarının çözümünde açık ve anlamlı bir yol olduğunu ifade etti.


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER