ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 17:49

BM, Raporu’nu Türkiye’den ilan edecek


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Birleşmiş’in Milletler'in (BM) İnsani Gelişmişlik Raporu’nu Türkiye’den ilan edeceğini açıkladı.

        Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) meclis toplantısına katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Buradan size bir müjdem olacak. Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Raporu’nu Türkiye’den ilan etmek istedi. Kalkınma Bakanı olarak bu konunun muhatabı bizdik ve biz de kabul ettik. İnşallah Mart ayında BM İnsani Gelişmişlik Raporu’nu Türkiye’den ilan edecek.” diye konuştu.

        İnsani gelişmişlik düzeyinin sadece ekonomiyle sağlanmayacağına işaret eden Kalkınma Bakanı Yılmaz, sosyal gelişmişliğin üstünde durdu. Cevdet Yılmaz, ekonomi, sosyal gelişme, çevre-sürdürülebilir kalkınma, temel hak ve özgürlükler olmak üzere 4 konu üzerinde kalkınmanın olması gerektiğini vurguladı. Eğitim konusunda ciddi reformlar yapıldığını kaydeden Yılmaz, Hakkari’de bile merkezi araştırma laboratuvarları olduğunu bildirdi.

        MUTLAK YOKSULLUK YÜZDE 2’YE GERİLEDİ

        Ekonomide mutlak yoksulluğun yok denecek kadar az olduğunu belirten Kalkınma Bakanı, “Dünyada günlük harcaması bir doların altında olan bir milyar insan var. Türkiye’de on yıl önce harcaması 4.38 dolar olan vatandaşımız yüzde 30 oranındaydı. Hamdolsun günümüzde bu oran yüzde 2’ye geriledi. Bunu da sıfırlayamaya çalışıyoruz. Bu sorunu çözünce mutlak yoksulluğu çözeceğiz ve inşallah TÜİK de diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sadece nisbi yoksulluğu hesaplayacak.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER