ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 14:49

"Birinci çeyrek beklentilerle uyumlu"


Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 3’lük büyümenin beklentilerin üstünde olduğunu söyledi. Büyüme oranının kısa vadeli beklentilerle de uyumlu olduğunu ifade eden Yorgancılar, "Ancak, Türkiye potansiyelinin altında, 2023 vizyonunun oldukça gerisinde büyümüştür." dedi.

EBSO Başkanı Yorgancılar, yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 3’lük büyümeyi değerlendirdi. Yorgancılar, dünya genelinde 2008 küresel finansal krizin etkilerinin devam ettiği bir ortamda gerçekleşen yüzde 3’lük büyümenin beklentilerin üstünde olduğunu dile getirdi. Özel sektör yatırımlarının yüzde 9,1 oranında gerilemesinin kaygı verici olduğunu savunan Yorgancılar, "İmalat sanayindeki yüzde 2,8'lik büyüme kriz yılları haricinde önceki dönemlerde gerçekleşen büyümenin çok çok altındadır. Bu durum sektörün mevcut durumunu göstermesi açısından önemlidir. Türkiye'nin potansiyel büyüme oranının altında kalan bu hızın 2013 ve dolayısıyla da 2023 yılı hedeflerinin yakalanmasını zorlaştırmasına izin verilmemelidir. Bunun için öncelikle sosyo-psikolojik iklimde yaşanan kırılma giderilmeli, ardından da mali piyasalarda istikrar yeniden sağlanmalıdır." diye konuştu. Ender Yorgancılar, yılın ilk çeyreğinde üretim açısından büyümeyi daha çok hizmetler ve inşaat sektörleri, harcamalar açısından ise devletin özel tüketim ve yatırım harcamaları ile özel tüketim kalemlerinin sağladığını vurguladı. Net ihracatın büyümeye katkısının, yerini kamunun katkısına bıraktığını belirten Yorgancılar, bu durumun yüksek ve sürdürülebilir bir büyüme için uygun küresel ve ulusal iklimin bulunmadığına işaret ettiğini öne sürdü.

"İMALAT SANAYİNİN BÜYÜMEYE KATKISI HER GEÇEN GÜN AZALIYOR"

İlk çeyrekteki imalat sanayi sektörünün büyümesini de değerlendiren Yorgancılar, şunları kaydetti: "2002 sonrasının en kötü ikinci büyüme ile karşı karşıyayız. İmalat sanayinin büyümeye katkısı her geçen gün azalmaktadır. Dış talep yetersiz ve iç talep de daha çok ithal mallara yöneliyor. Çok ciddi yapısal sorunlarımız var. Yeni bir şeyler söylemek ve daha önemlisi yapmak gerekiyor."

Türkiye’de imalat sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 40’ının düşük teknoloji içeren ürünlerden oluştuğuna dikkat çeken EBSO Başkanı, "Dolayısıyla sektördeki bu yapı ile Türkiye'nin dış ticaret açığının sürdürülebilir bir düzeyde tutulması oldukça güçtür. Bir taraftan ülke içinde sektörün üretim deseniyle halkın talep deseninin örtüşmemesi, diğer taraftan mevcut ihracat deseninin daha çok dünya ticaretinde payı düşen, fiyat esnekliği yüksek ürünlerden oluşması Türkiye ekonomisi ve sanayinde yapısal dönüşümün zorunluluğuna işaret etmektedir. Türkiye'yi büyüme ile cari açık arasında bir tercih yapmaya iten mevcut ekonomik yapıda büyümeyi etkileyecek en önemli değişken reel kurlar olmaktadır. Gerçekçi değerlenmiş kurların bir taraftan ihracatın artışına, diğer taraftan da ithalatı yavaşlatmasına yapacağı katkı ile Türkiye ekonomisi yapısal dönüşüm için zaman kazanacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER