ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 14:04

'Bireysel emeklilik sigortasında bu yıl 360 bin artış yaşandı'


Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç, bireysel emeklilik sigortasında 2013 yılında 360 bin artış yaşandığını belirtti. Genç, devletin sağladığı yüzde 25’lik katkının bu artışta önemli bir faktör olduğunu kaydetti.

    Doğu Karadeniz Tüm Sigorta İstihsalcileri Derneği (TÜSİD) tarafından düzenlenen panelde konuşan Genel Müdür Genç, 1 Ocak -10 Ekim 2013 döneminde Türkiye'de bireysel emeklilik sigortasında 360 bin artış yaşandığını açıkladı. Devletin verdiği yüzde 25’lik katkının bu patlamada etkisi olduğunu ifade eden Genç, yüzde 25 katkı payı olarak bugüne kadar 984 milyon TL ödeme yapıldığı bilgisini verdi. DASK kontrol mekanizmasında yapılan düzenlemeden sonra bu alandaki sigorta poliçelerinde de yüksek artış olduğunu anlatan Genç, kanundan önce 3 milyon 900 olan poliçe sayısının 5 milyon 900'e yükseldiğine dikkat çekti.

    Sigortacılık sektörde son 2 yılda yapılan düzenlemelerin karşılığını aldıklarını dile getiren Müsteşar Genç, yurt dışındaki gurbetçilere de bazı haklar tanındığını hatırlattı. ‘Mavi kartlılar’ olarak tanımlanan yurt dışındaki çalışanların da bireysel emeklilik sigortası yaptırabileceklerine değinen Genç, şirketlere bu konuda yurt dışına açılmaları önerisinde bulundu. Genç, sigorta sektöründe cezaların da artırıldığını, böylece dolandırıcılıkların yaşanmasının önünün kesilmeye çalışıldığını sözlerine ekledi.

    TÜSİD Başkanı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis Üyesi İbrahim Sertel, Türkiye genelinde sigortacılık sektörünün istihdamda büyük açığı bulunduğunu söyledi. Sertel, gerek bölgede gerekse yurt çapında sektör olarak genç istihdama ihtiyaç duyduklarını belirterek, "2 bin 500-3 bini aşkın genci sektörümüz istihdam edebilir. Sigorta sektörümüzün büyümesine paralel olarak nitelikli istihdam ihtiyacımızda artmaktadır." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER