ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 19:28

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Siirt'te


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Çözüm sürecinde aktif rol alan, devlet adına çözüm süreci çalışmalarını yürüten MİT Müsteşarımıza bir operasyon yapmaya kalktılar" dedi.
Bakan Işık, Siirt'teki bir otelde iş adamları ile düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, çözüm sürecinin, birilerini rahatsız ettiğini belirtti.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin çok acı yaşadığını, uzun yıllar sıkıntının, acının, üzüntünün, kan ve gözyaşının durmadığı bir bölge olduğunu aktaran Işık, çok ağır bedeller ödendiğini bildirdi.
Işık, Türkiye'nin son 30 yılda yatırıma, üretime ve ihracata harcaması gereken kaynakları, silaha ve terörle mücadeleye, şiddete harcadığını vurgulayarak, bu nedenle Türkiye'nin hak ettiği büyümeyi ve gelişmeyi sağlayamadığını dile getirdi.
Çözüm süreci nedeniyle AK Parti ve Türkiye'ye operasyon girişiminin olduğunu dile getiren Işık, şöyle konuştu:
"Başbakan, siyasi hayatını riske koyarak çözüm sürecini başlattı. Çözüm süreci iradesini ortaya koymak bile birilerinin uykularını kaçırmaya başladı. 'Sen misin kanı durduran, o zaman biz de seni durdururuz. Sen misin çözüm sürecini başlatan, biz de seni içinden çözeriz' anlayışla yoğun bir markaj ve engellerle karşılaştık. Çözüm sürecinde aktif rol alan, devlet adına çözüm süreci çalışmalarını yürüten MİT Müsteşarımıza bir operasyon yapmaya kalktılar. Hem de öyle biz zamanlama yapıldı ki sayın Başbakanın ameliyata gireceği saatlerde yapıldı."
Türkiye'nin artık yatırım yapılabilir ülke seviyesine geldiği yönünde not verildiğini anımsatan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türkiye artık doğrudan ve uzun vade almak için önünde hiçbir engel bırakmamış ülke haline gelmiş. Faizler, cumhuriyet tarihinin en dip seviyesini görmüş. Yüzde 4,61'e gelmiş. Bu faizleri biz yüzde 63'ten aldık. Yüzde 4,61 demek, reel faizin eksi olması demektir. Yani faize para yatıranın zarar etmesi demektir. Bir başka gelişme, Türkiye, cumhuriyet tarihinde borsa rekoru kırılmış, 92 bine çıkmış."
Işık, İstanbul'da yapılan üçüncü havalimanı ile ilgili daha önce verilen yürütmeyi durdurma kararının Bölge İdare Mahkemesi'nce dün iptal edildiğini hatırlattı.
- Teşvik uygulaması
Teşvik uygulamasında süre bitimini bu yılın sonuna kadar uzatılacağını kaydeden Işık, şunları söyledi:
"2013 sonunda biten teşvik uygulamalarını 2014'ün sonuna kadar uzatıyoruz. Kararname Başbakanlıkta, ilk Bakanlar Kurulu Toplantısında bunu imzalayacağız. Bunun anlamı, sanayici bir iş adamımız Siirt'te yatırım yapmak isterse 100 lira yatırdığında biz ona 15 lira iade ediyoruz. Bu, inanılmaz bir şey ve yeter ki gelin, Siirt'te yatırım yapın. Yeter ki işsizlik oranı yüzde 20 civarında olan Siirtimizin işsizlik oranı yüzde 10'nun altına düşsün. Siirt, 2002 yılında 300 bin liralık ihracat yapmış, şimdi 10 milyon liraya çıkmış. Bu çok az bir rakam, Siirt'in potansiyeli bu noktada çok daha yüksek."
Bu arada Siirt Valiliğini ziyaretinde kendisine "Zivzik narı" suyu ikram edilen Işık, içeceğin, Siirt'in bir değeri olduğunu, Türkiye'deki bütün market raflarında katkısız şekilde bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER