ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 18:43

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Gaziantep'te:


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye ekonomisi, dünyada yaşanan birçok olumsuz gelişmeye rağmen büyümeye, üretmeye ve istihdam oluşturmaya devam etmektedir" dedi.
Ergün, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Gaziantep Şubesi'nin bir otelde düzenlenen açılış yemeğinde yaptığı konuşmada, sanayi ve ticarette gösterdikleri başarıdan dolayı Gaziantepli iş adamlarını kutladı.
Türkiye'de büyük değişim yaşadığını, bu nedenle kıskanıldığını belirten Ergün, şunları söyledi:
"Ülkemiz son yıllarda dış politikada, demokratikleşmede, ekonomide, bunun gibi temel alanlarda gerçekten çok önemli değişim yaşadı. Türkiye'nin yaşadığı bu değişim, dünyanın ilgisini çekmekte ve takdirini kazanmaktadır. Tabi ki Türkiye kıskanılmaktadır. Bu kadar kısa zamanda hızlı değişim yaşayan fazla ülke yok. Böyle bir ülkenin gıbta edilmesi ve dikkatle takip edilmesi normal. Bu kıskançlıkların da zaman zaman farklı gelişmelere yol açtığını görüyoruz. Elbette gerek içeride gerekse de dışarıda bu değişimin rahatsızlığını duyan, Türkiye'nin önüne set çekmeye çalışan çevreler her zaman olmuştur ama Türkiye, bütün bunları aşacak kabiliyete ve güce sahiptir."
Dünyadaki olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin ekonomik anlamdaki yükselişini sürdürdüğünü vurgulayan Ergün, şöyle devam etti:
"Bugün Türkiye ekonomisi, dünyada yaşanan birçok olumsuz gelişmeye rağmen büyümeye, üretmeye ve istihdam oluşturmaya devam etmektedir. Yılın ilk yarısında yüzde 3,7 gibi önemli bir büyüme rakamına ulaşmış durumdayız. Bu rakam belki Türkiye'nin hedefleri açısından mütevazı görünebilir ancak dünyadaki gelişmelere, özellikle de Avrupa'daki ekonomilere baktığımız zaman bu rakamın ne kadar önemli ve değerli olduğu o zaman anlaşılacaktır."
Türkiye'nin sağlam bir ekonomik alt yapıya ve temele sahip olduğuna işaret eden Ergün, kapasite kullanım oranlarında da en yüksek rakamlara ulaşıldığını dile getirdi.
Uygulanan ciddi mali disipline rağmen büyüme rakamları açısından iyi bir performans sergilendiğini aktaran Ergün, "Dün açıklanan rakamlara göre, ekim ayı kapasite kullanım oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre 1,5 puan artmış, bir önceki aya göre ise 1 puan artarak yüzde 76,4 seviyesine ulaşmıştır. 2011 kasımından bu yana 2 yıl boyunca ulaştığımız en yüksek kapasite kullanım oranına ulaşmış bulunuyoruz. Önümüzdeki süreçte sanayi üretiminin büyümeye katkısının artarak devam edeceğini gösteren bir rakam bu" diye konuştu.
- "Milli gelir 10 yılda 4 kat arttı"
Türkiye'nin 2002 yılına göre milli gelirini ve ihracatını 10 yılda 4 kat arttırdığına dikatti çeken Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye, 2002'de 230 milyar dolar olan milli gelirini, yani ülkenin mal ve hizmet üretim potansiyelini, gücünü, 2012 sonu itibariyle 800 milyar dolar seviyesine çıkarma başarısı göstermiştir. Az sayıda ülke vardır, 10 yılda milli gelir rakamını 4 kat artıran. En sevindirici olan bu büyüme, reel sektörün yapmış olduğu üretime ve ihracata dayanmaktadır. Bu büyüme, istihdam meydana getiren bir büyüme olmuştur. 10 yıl önce sadece 36 milyar dolar olan ihracatımız, geçen yıl 152,5 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. İhracatını da 10 yıl içerisinde 3-4 kat artıran ülke sayısı neredeyse yok gibidir. İşte Türkiye'nin ne büyük potansiyele sahip olduğunu ve ne önemli, hızlı adımlar atabileceğini gösteren önemli rakamlar bunlar."
Türkiye'nin çok daha fazlasını yapacak güce sahip olduğunu vurgulayan Ergün, şöyle devam etti:
"Ne 152 milyar dolarlık ihracat ne de 800 milyar dolarlık milli gelir seviyesi, Türkiye'nin gerçek potansiyelini ifade etmiyor. Türkiye, bundan çok daha fazlasını yapabilecek güce, imkan ve kabileyete sahiptir. Biz, düşük gelir seviyesinden 10 yılda orta gelir seviyesine çıktık ama Türkiye'ye ve insanımıza yakışan, yüksek gelir seviyesine ulaşmak, ileri demokrasi ve her alanda gelişmiş bir ülke olarak yolumuza devam etmektir. Demokraside de çok önemli ilerlemeler kaydettik 10 yıl içerisinde ama geldiğimiz nokta, orta demokrasi düzeyidir. Nasıl gelirlerimizde orta gelir seviyesine ulaştıysak demokraside de düşük standartlı demokrasiden orta standartlı demokrasiye ulaştık. Şimdi, ileri demokratik standartlarına doğru yolumuza devam ediyoruz."
Demokratikleşme paketine de değinen Ergün, "Artık Türkiye'de hiç bir inanç grubu, hiç bir etnik grup, hiç bir siyasi düşünce ve akım, problem yaşamayacaktır. Müslim, gayrimüslim, Sünni, Alevi, hiç kimsenin inancından dolayı Türkiye'de problem yaşamayacağı bir istikamete doğru Türkiye gitmektedir. Son demokratikleşme paketi, önemli oranda bunun işaretlerini vermiştir" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER