ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Haziran 2014 Pazartesi 14:02

Biber kahvaltılık olunca "ateşi düşmüyor"

Biber kahvaltılık olunca "ateşi düşmüyor"

TÜİK'in mayıs ayı tüketici fiyatlarına göre geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında sivri biber gelse de kahvaltılık olanlarının kilosu 10 liraya kadar yükseldi.


Balıkesir sera ve tarlada sebze üretimi açısından önde geliyor. İlde özellikle sivri biber, domates, salatalık gibi ürünler, kış aylarında serada, yaz mevsiminde ise tarlada üretiliyor.
Bu yıl mayıs ayı ile haziranın ilk haftasının yağışlı olması nedeniyle tarla üretiminin geciktiği Balıkesir'de bazı ürünlerin fiyatları yüksek kaldı. Fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında sivri biber (ülke geneli yüzde 52,36 ve Balıkesir'de yüzde 50,65 düştü) gelse de kahvaltılık olanlarının kilosu 10 liraya kadar çıkıyor. İldeki pazar yerlerinde sivri biberin fiyatı 2 ile 10 lira arasında değişiyor.
Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl çiftçinin tarlaya indiği dönemlerin yağışlı geçtiğini belirterek, "Tarla çamurdan kurtulamadı. Ekilen domates, biber fideleri, yağışlar nedeniyle bozuldu. İkinciyi ekmek için tarlanın tavına ulaşması bekleniyor" dedi.
Ekimin ve buna bağlı olarak tarla üretiminin geciktiğini bu yüzden seradan gelen bazı ürünlerin fiyatının yüksek olduğunu vurgulayan Sözat, "Tarla üretimi Haziranın ikinci haftasından sonra başlaması gerekiyordu gecikti. Eğer ekersek bu yıl Ağustos'u bekleyeceğiz. Bu sürede seraya devam" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER