ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 10:51

Beyaz et sektörü altın çağını yaşıyor

Beyaz et sektörü altın çağını yaşıyor


 Türkiye’de altın çağını yaşayan beyaz et sektörü, geçen yıla oranla ihracatını yüzde 37 artırdı. Üreticiler yeni pazarlara yöneldi.

        Kanatlı eti ihracatının 2011 yılında 385 milyon dolar olduğunu hatırlatan Lades Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Uzun, bunun 2012 yılında yüzde 37’lik artışla 529 milyon dolara ulaştığını belirtti. Uzun, kendilerinin de 2012 yılında 30 milyon dolar ihracat yaptığını vurgulayarak, “Kanatlı etinin toplam ihracatının yüzde 6’sını gerçekleştirerek, ihracatta da ilk 5’e girdik. Adana'da ise birinci sıraya yerleştik. İhracat yapılan ülkelere İran ve Tacikistan’ı da ekledik.” diye konuştu.

        TÜRK ÜRÜNÜ TÜKETMEK MODA OLDU

        Sektörün, özellikle son 3 yıllık süreçte büyük bir ivme kazandığını belirten Uzun, ihracatta da bir ayrıntıya dikkat çekti. Uzun, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Dubai, Katar, Umman, Bahreyn gibi ülkelerde Türk ürünlerine karşı çok büyük bir istek var. Türk dizilerinden ve ekonomisindeki son dönemlerdeki ciddi başarısından dolayı oralarda Türk ürünü tüketmek bir moda gibi oldu. Biz de kaliteli ürünlerimizle Türk piliç eti sektörünü en iyi şekilde temsil ederek ülkemizin yurt dışındaki itibarını güçlendiriyoruz.”

        KİŞİ BAŞI BEYAZ ET TÜKETİMİ ARTIYOR

        2011 yılında Türkiye’de kişi başı piliç eti tüketimi 19 kilogram iken, bu rakamın 2012 yılında 20 kilonun üzerine çıktığını kaydeden Ekrem Uzun, toplum bilinçlenip, kültür seviyesi yükseldikçe sağlık açısından faydaları bilimsel olarak açıklanan beyaz et tüketiminin artmaya devam edeceğini söyledi.

        Uzun, “Ülkemiz kanatlı sektörü, son yıllarda hızlı bir gelişme gösterip tüm dünya ile yarışabilecek duruma geldi. Kanatlı eti ve ürünleri sektörünün, gıda sektörü içinde AB ile rekabet edebilecek birkaç alt sektörden biri olmasında; doğru ve bilinçli yatırımlar yanında bu alanın geniş işgücü istihdamı oluşturmasında; endüstriyel üretime uygunluğu ve gıda alanında çok iyi örgütlenmiş sektörlerden biri olmasında katkısı yadsınamaz.” diye konuştu.

        Kanatlı ürünleri ihracatı ile ilgili olarak değerlendirmelerde de bulunan Ekrem Uzun, 2011 yılında 680 milyon 110 bin dolar olan ihracatın, 2012 yılında yüzde 31.7 oranında artarak 893 milyon 815 bin dolara ulaştığını vurguladı. Uzun, “2012 yılında 9 yeni ülke pazarı açan kanatlı ürünleri sektörü, aynı zamanda 2011 yılı Ortalama Birim Satış Fiyatını yükselterek, yüzde 7 oranında katma değer artışı sağladı.” ifadesini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER