ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Ağustos 2014 Salı 13:47

BES'te iadeler bitti

BESte iadeler bitti

Maliye Bakanı Şimşek, BES'ten ayrılanların ana paralarından kesilen stopajın iadelerinin tamamlandığını ve başvurularında sorun olmayanların ödemelerinin tamamen yapıldığını belirtti.


BES'ten ayrılanların ana paralarından kesilen stopajın iadelerinin tamamlandığını belirten Maliye Bakanı Şİmşek, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 2 yıl önce yapılan yasal değişiklikle stopajın sadece getiriden kesilmesi uygulaması getirilmişti. Daha önceki uygulamada kesinti, hem ana para hem de getiri üzerinden yapılıyordu. Yasa gereği 29 Ağustos 2012'de başlayan iade başvuruları, tam bir yıl sonra 29 Ağustos 2013'te tamamlanmış ve iadeler başlamıştı.

Bakan Şimşek talimat vermişti

Kamuoyunda iadelerin yapılamadığı yönünde çokça dile getirilen şikayetler üzerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bürokratlara talimat vermiş ve iadelerin hızlandırılmasını istemişti.

Konuya ilişkin  açıklamalarda bulunan Şimşek, sistemden ayrılanların ana paralarından kesilen stopajın iadelerini tamamladıklarını bildirdi. Yapılan ilk tasnife göre, başvurularında sorun olan ya da mevzuat gereği ödeme yapılamayacak 24 bin 222 kişi haricinde iade yapılacak kimse kalmadığı bilgisini veren Şimşek, bu kapsamda 420 bin 137 kişiye, 395 bin 915 poliçe için toplam 304 milyon 290 bin 415 lira ödeme yapıldığını söyledi.

"Sorun olmayanların ödemesi tamamen bitmiş bulunuyor"

Bakan Şimşek, gözden geçirilmeyi bekleyen 24 bin 222 dilekçe içerisinde ödeme yapılması gerekenler varsa bu ödemelerin, yılın sonuna kadar bitirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Sonuç olarak başvurularında sorun olmayanların ödemesi tamamen bitmiş bulunuyor. Burada sadece 9 bin 500 civarında bir hak sahibimiz istisna. Onlara ödeme yapılamamasının nedeni de bize ilettikleri banka bilgilerinin yanlışlığı. Bu konuda da kendilerine ulaştık. Kendileri banka bilgilerini doğru bir şekilde bize ilettikleri takdirde ödemeleri hazırdır ve hemen yapılacaktır." 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER