ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2017 Çarşamba 14:46

"Benzin ve mazota yapılan indirimler yeterli değil"

"Benzin ve mazota yapılan indirimler yeterli değil"

TESK Genel Başkanı Palandöken: "Son dönemde döviz kurlarında yaşanan sert düşüş ve petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda hızla azalmasının akaryakıt ve benzin fiyatlarına yansıtılması artık kaçınılmaz oldu”


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Son dönemde döviz kurlarında yaşanan sert düşüşün ve petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda da hızla azalmasının akaryakıt ve benzin fiyatlarına yansıtılması artık kaçınılmaz oldu." ifadelerini kullandı.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, halk oylaması sonrası döviz kurlarının hızla düştüğüne dikkati çekti.

Akaryakıta yapılan zamların birçok sektörü olumsuz etkilediğini vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

"Son dönemde döviz kurlarında yaşanan sert düşüşün ve petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda da hızla azalmasının akaryakıt ve benzin fiyatlarına yansıtılması artık kaçınılmaz oldu. Ülkemizde benzin ve mazota yapılan indirimler yeterli değil. Acilen benzinde 10 motorinde de 20 kuruş indirime gidilmelidir. Petrole yapılan her zam lokomotif olarak tüm ürünlere yansıdığı gibi indirimler de aynı şekilde olumlu etki gösterecektir. Bu da enflasyonun yeniden düşmesini sağlayacaktır. Yapılacak indirimle birlikte çiftçinin mahsulünden tutun esnafın rafına koyduğu ürünlere kadar her şeyin fiyatında düşüş yaşanacaktır. Petrol fiyatlarına zam yaparken acele ededenler acaba indirimde neden bu kadar acele etmiyorlar."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER