ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 21:36

Belgrad'da Sırbistan-Irak İş Forumu düzenlendi


Irak'ın Şehir ve İskan Bakanı Muhammed El-Dereci, Sırbistan'ın inşaat firmalarını Irak'taki büyük bütçeli ihalelere katılmaları çağırısında bulundu.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Sırbistan Ticaret Odası'ında (PKS) düzenlenen Sırbistan-Irak İş Forumuna, Sırbistan'ın Boşnak asıllı Devlet Bakanı Süleyman Uglyanin, Irak Şehir ve İskan Bakanı Muhammed El-Dereci, iki ülkeden 100'ün üzerinde iş adamı ve davetliler katıldı.

Süleyman Uglyanin, Iraklı ve Sırbistanlı iş adamlarına yönelik yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin, eski Yugoslavya dönemindeki seviyeyee tekrar ulaşması konusunda, her iki ülkenin de istekli olduğunu söyledi.

Uglyanin, Irak ve eski Yugoslavya arasındaki 1970'li ile 1990'lı yıllar arasında mevcut olan ekonomik ilişkileri, ortak çalışmayla eski seviyesine getirebilme olanağı bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Irak'ın güneyini ziyaret ettim. İki ülke arasındaki iş birliğin gelişmesinin mümkün olduğunu ve iki tarafın da bunun için istekli olduğunu gördüm. Iraklı iş adamlarını da Sırbistan'a davet ediyoruz. Burada kendileri için yatırım olanakları bulunuyor."

Iraklı Bakan El-Dereci ise Irak'ın inşaat sektörüyle ilgili iş adamlarına bilgi verdi ve Sırbistan'dan inşaat firmalarını Irak'taki büyük bütçeli ihalelere katılmaya davet etti.

Irak'ın Belgrad Büyükelçisi Falah Abdulhasan Abdulsada ise iki ülke arasındaki iş birliğinin daha hızlı ve verimli olması için, Sırbistan'ın Iraklı işadamları için vize sistemini kolaylaştırması gerektiğini vurgulayarak, Sırp iş adamlarının da Irak'a daha kolaya gelebilmeleri için elinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Sırbistan-Irak İş Forumu'nda ayrıca, iki ülke arasında inşaatın yanı sıra, tarım, enerji, sağlık, eğitim, turizm ve diğer alanlarda da iş birliği onusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER