ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 15:37

Belgeye bakmadan almayın!


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında lisanslandırılan kurum ve kuruluşlara belgesini vatandaşa gösterme zorunluluğu getirdi. Vatandaş, kentsel dönüşüm sürecinde yetkilendirilecek kurum ve kuruluşlara verilecek 'Riskli Yapı Tespiti Lisans Belgesi'ni istediği takdirde görebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaklaşık 6,5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılacağı 20 yıllık kentsel dönüşüm sürecinde, vatandaşların kafasını karıştıran konuları netliğe kavuşturmak için çeşitli düzenlemeler yapıyor. Bakanlık, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine yaptığı düzenlemeyle yetkilendirilecek kurum ve kuruluşlara 'Riskli Yapı Tespiti Lisans Belgesi' verecek.

Bakanlık, vatandaşların riskli yapı tespiti kurum ya da kuruluşlardan gelen görevlilerinden belge sorgulaması üzerine diploma formatında çalışma yapıldı. Riskli yapı tespitlerinde, bu belgenin vatandaşa gösterilmesi zorunlu olacak. Böylece vatandaş, kurum ya da kuruluşun yetkisi konusunda şüphe duymayacak. İlgili kurum ve kuruluşlara lisans belgesi, daha önce makam tarafından üst yazıyla verilirken, bu uygulamayla sistemin güvenliği artırılacak. Vatandaş, lisans belgesi üzerindeki numaradan kurum ya da kuruluşun lisansına ilişkin sorgulama yapabilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm sürecinde bazı uyanık davrananlara karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Bayraktar, “Vatandaşlar, riskli binasını bakanlık tarafından yetkilendirilen kurum ve kuruluşlara tespit ettirmeli. Bu kuruluşları vatandaşlarımız bakanlığın ana sayfasında kentsel dönüşüm linki altında çıkan Türkiye haritasında bulundukları ili tıklayarak öğrenebilirler. Bakanlığımızın 'Riskli Yapı Tespiti Lisans Belgesi' verdiği kuruluşlar haricindeki kişi veya kuruluşlarca yapılan tespitler geçerli değildir.” diye konuştu.

LİSANS İÇİN NE GEREKİYOR?

Riskli yapılar, lisanslandırılan kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sermayesinin en az yüzde 40'ı kamu kurumlarına ait şirketler, sivil toplum, yapı denetimi ve laboratuvarlar kuruluşları ile mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren kurumlarca belirleniyor.

Riskli yapı tespit raporunun hazırlanmasında görev alacak mühendislerin, ilgili meslek odalarında üyeliklerinin devam etmesi ve mesleklerinde fiilen en az 5 yıl çalışmış olmaları gerekiyor. Mühendislerin Bakanlıkça açılacak eğitim programlarına katılmaları zorunlu bulunuyor. Lisans başvurusunda Bakanlığa sunulan belgelerin gerçeğe aykırı olduğunun belirlenmesi ya da riskli yapı tespitinin gerçeğe aykırı yapıldığının anlaşılması halinde de kurumların lisansı iptal ediliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER