ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 16:00

Belediyenin fasulye festivali üretimi artırdı


Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Gömeç Fasulyesi için yapılan etkinlikler sonrası üretimin arttığını söyledi. Başkan Yıldız, Kayseri’nin sahip olduğu değerleri tanıtmak için özel gayret gösterdikleri Kayseri’nin; Erciyes'i, pastırması, sucuğu, halısı gibi tanınan değerleriyle birlikte Gömeç Fasülyesi, Cırgalan Biberi, Erkilet Üzümü ve Kedibacağı'nın da tanıtılması gerektiğini belirtti.

Kayseri'nin orijinal ve kıymetli ürünlerini tanıtmak amacıyla festivaller düzenlediklerini hatırlatan Başkan Yıldız, "Geçen yıllarda düzenlenen festivallerle Gömeç Fasulyesi’nin güzel biçimde tanıtımını yaptık. Dünyanın dört bir yanından insanlar bizden Gömeç Fasulyesi istemeye başladı. İlk tanıtıma başladığımızda Gömeç Fasulyesi bin 500 kilo toplam üretime sahipti. Artık her sene kat be kat artarak üretiliyor. Geçen yıl üretim 8 tona ulaştı. Bu yıl 10 ton civarında bir üretim bekleniyor. Bu değerleri tanıtmak Kayseri ekonomisine, üreticisine de önemli katkılar sağlamaktadır.” şeklinde konuştu.

Gömeç Mahalle Muhtarı Mustafa Eser de Kocasinan Belediyesi'nin düzenlediği Gömeç fasulye festivallerinden sonra özellikle Kayseri dışından çok miktarda talep geldiğini ifade ederek, "Altından kalkamayacağımız miktarda talepler sonrası fasulye ekimini sürekli kat be kat artırıyoruz. Cebimiz para gördü. Fasulyemizi tanıtan, ona ilgi çeken Bekir Yıldız Başkanımıza teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER