ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2013 Salı 10:44

Belediye ekmek fabrikası bilimsel ürün geliştirecek

Belediye ekmek fabrikası bilimsel ürün geliştirecek


Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Ekmek ve Besin Sanayi A.Ş (BESAŞ), kurulan Ar-Ge merkezi ile hem bilimsel ürün geliştirme metotlarını uygulayacak hem de üniversitelilere uygulamalı eğitim imkanı sunacak.

BEŞAŞ, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında gerçekleştirilen iftar yemeği ile hissedarları, bayileri, marketleri ve tüm personelini bir araya getirdi. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı gecede konuşan BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, “BESAŞ olarak kendimize ilke edindiğimiz kalite politikamız çerçevesinde, toplumsal projeler gerçekleştirerek halkımıza en iyi hizmeti vermek için yoğun çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Ekmek üretimi yanında, Bursa’ya kalıcı değerler bırakacak olan projelerine de değinen Bektaş, Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle Görükle Kampüsü’nde kurulmakta olan BESAŞ Ar-Ge merkezinin kapasitesi hakkında bilgi verdi. Gıda Mühendisliği’nde eğitim gören öğrencilere uygulamalı eğitim imkanı sağlayacak merkezde, bilimsel ürün geliştirme çalışmaları yapılacağını ve üretilen ürünlerin kampüs içinde satışa sunulacağını dile getiren Bektaş, “800 metrekare kapalı alana kurulacak olan tesis bünyesinde analiz laboratuvarı, roll ekmek lamine hattı, döner fırın, matador fırın, dinlendirme odası, mikserler, tartım silosu, kesme tartma makinesi, konik yuvarlama gibi ekipmanlar bulunacak. Ayrıca, kazan dairesi, jeneratör, chiller grubu, soğuk hava deposundan oluşan yardımcı tesisler de kurulacak. Saatlik 7 bin 500 adet rol ekmek üretim kapasitesine sahip olacak tesiste rol ekmek haricinde köy ekmeği, cevizli, haşhaşlı, zeytinli, mısırlı ekmek ve pide üretimi de yapılabilecek. Tesis bünyesinde 2 adet satış mağazası da bulunacak. Ar-Ge çalışmalarına olanak sağlayacak merkezimiz mükemmel bir uygulama alanı olacaktır.” diye konuştu.

Keles, Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan’da kırsal kalkınmanın önünü açacak olan Keles Süt ve Süt Ürünleri Tesisi'nin de tamamlanma aşamasına geldiğini hatırlatan Bektaş, şunları kaydetti: "Halkımıza kaliteli, sağlıklı ve ekonomik süt ve süt ürünleri ile hizmet vererek sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmek istiyoruz. Hayvancılığın bitme aşamasına geldiği, Türkiye’de en fazla göç veren dağ bölgelerini kalkındırmaya yönelik planlanan süt ve süt ürünleri işleme tesisi günümüzün en gelişmiş makine ve teçhizatı ile üretim çalışmalarına başlayacak. Tek vardiyada 30 ton süt işletme kapasitesine sahip olan tesisimizde hedef olarak 3 vardiyada 60-70 ton günlük süt işleyerek, yöredeki hayvancılığı kalkındırmak ve bölgeye iş imkânı sağlayarak bölgenin refahına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER