ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 12:19

Belçika'da krala halı satıyor

Belçikada krala halı satıyor


Konya'da yaşarken Belçika'ya giden Çakmak ailesinin en küçük ferdi Hüseyin Çakmak, yıllar sonra memleketine yatırım için döndü. Avrupa’da halıcılığın merkezi olarak bilinen Belçika’da Türkiye’den götürdükleri yerel ürünleri pazarlayarak ticarete atılan Çakmak ailesi, bugün Bursa'da Kadirelli markasıyla ürettikleri halıları, Buyaz Saray'a kadar ulaştırmış. Belçika’da Kraliyet Sarayı, ve Başbakanlık konutunun zemini de Kadirelli halıları ile bezeli.

Belçika ezerinden dünyanın çeşitli ülkelerine halı satarken 1992 yılında Bursa’da kurdukları 'Kadirelli' isimli fabrika ile üretime başlamış. Fabrikanın başına ise 8 yaşındayken Belçika’ya giden ailenin en küçük çocuğu Hüseyin Çakmak getirilmiş. İlk yıllarda Belçika ileri Bursa arasında mekik dokuyan Çakmak artık Bursa’da yaşıyor.

"7 MİLYON DOLARLIK HALI İHRACATI"

Kadirelli Genel Müdürü Hüseyin Çakmak, 1992 yılında Bursa’da kurdukları fabrikada son 5 yılda teknolojiye ağırlık verdiklerini belirtiyor. Üretimin ağırlıklı Avrupa olmak üzere yüzde 90’ını ihraç ettiklerini anlatan Çakmak, yıllık 800 bin metrekare kapasiteli fabrikada 2012’ye kadar ihracat ağırlıklı çalıştıklarını belirtiyor.

Avrupa’ya sundukları kaliteyi 2013’den itibaren Türkiye’ye de vermek için mağazalar açmaya başladıklarını anlatan Çakmak, "Belçika merkezli olmak üzere, Hollanda, Fransa, Almanya, Danimarka, İspanya ve Amerika gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Son iki yıldır Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün gibi ülkelere de cami halısı ağırlıklı olmak üzere parça halı ihracatı yapıyoruz." diyor.

Ürettikleri 800 bin metrekare halının 700 bin metrekaresini ihraç etiklerini anlatan Çakmak, şunları söylüyor: "7 milyon dolar gibi bir döviz sağlıyoruz. Hedefimiz 2013’de bu rakamı yüzde 10 artırmak. Bu işe başlangıçta yıl bazında 300 bin metrekare üretimimiz vardı. Türkiye içinde ise 2013 hedefimizi 200 bin metrekare olarak belirledik. Türkiye için ise parça halı ve cami halı ağırlıkta olacak."

"KRİZ TÜRK İŞADAMLARINA YARADI"

Fabrika kapasitesini artırmanın yanı sıra, doğru ürün ve kaliteye önem verdiklerini aktaran Kadirelli Genel Müdürü Çakmak, Avrupa’da ki ekonomik kriz hakkında ise şunları kaydediyor: "Aslında Avrupa’da ki ekonomik kriz Türk esnafına daha çok yaradı. Çünkü bizler Türk insanı olarak daha çalışkanız ve Türkiye’nin avantajını kullanıyoruz. Türkiye’den götürdüğümüz kaliteli ve ucuz ürünler bize Avrupa’da avantaj sağlıyor. Kriz döneminde Türk esnaf ve işadamları daha da ön plana çıktı."

Bursa’da entegre tesis olmayı hedeflediklerini anlatan Hüseyin Çakmak, "Şu ana fabrikamızda 35 işçi çalışıyor. Yeni makinemiz yolda. Yakın zamanda çalışan sayısını 50’ye daha sonraki yıllarda ise bunu yüzlere çıkarmak istiyoruz." şeklinde konuşuyor.

Ürettikleri halıların Belçika Kraliyet Sarayı başta olmak üzere en elit yerlerde kullanıldığına değinen Kadirelli Genel Müdürü Hüseyin Çakmak, şu bilgileri veriyor: "Kadirelli halalarımızdan 1996 yılında İngiltere’de ki bir müşterimiz vasıtası ile Beyaz Saray’a kadar gönderdik. Ayrıca geçen yıl Katar krallığının yaptırdığı caminin halılarını biz gönderdik. Belçika’da Kraliyet sarayı, Başbakanlık konutu başta olmak üzere önemli yerlere de halıları biz veriyoruz. Ayrıca Trabzonspor’un eski kalecisi Belçikalı Jean Marie Pfaff halen halılarını bizden alır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER